Osmaniye yöresinde yetişen çörek otu tohumunda bulunan antioksidan madde (Timokinon) miktar tayini ile ağır metal ve radyonüklit konsantrasyon tesbiti
Determination of the antioxidant substance (Thymoquinone) amount, heavy metal, and radionuclide concentration in black cumin seeds grown in the Osmaniye region
- Tez No: 878178
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÖZTÜRK, DOÇ. DR. TAHSİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Doğada var olan her türlü unsur, insanlık için ve insanın ihtiyaçlarına uygun olarak yaratılmıştır. Bunların başında bitkiler gelmektedir. Bitkilerin bir kısmı gıda olarak kullanılırken bir kısmı da tedavi edici özelliklerinden dolayı halk tıbbında şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda bu eşsiz bitkinin yapısında bulunan etken maddeler üzerinde yapılan çalışmalar; insanlığın birçok hastalığına çare olabileceği fikrini doğrulamaktadır. Bu çalışmada Osmaniye'de üretilen çörek otu tohumlarında bulunan antioksidan etkili maddelerin miktar tayini yapmakla birlikte yöresel olarak farklılık gösterip göstermediğini belirlemek hedeflenmiştir. Tohumlar ortalama %25 ile %38 arasında sabit yağ, alkoloid, protein, saponin ve %0,3 ile %2,5 arasında değişen uçucu yağ içermektedir. Yapılacak olan akademik çalışma ile çörek otunun içerik zenginliğini ortaya koyarak bilimsel verilerin literatüre geçmesini sağlamak, ayrıca radyasyon aktivite konsantrasyonu da ölçerek bu konudaki büyük bir eksikliği gidermek amaçlanmaktadır. Yapılan literatür taramasında. Yapılacak olan çalışma ile araştırıcıların ve bölge çiftçilerinin çörek otuna olan ilgiyi arttırması hedeflenmektedir. Bu çalışma ile Osmaniye ilinde yetiştirilen ürünler üzerinde ağır metal analizleri ve radyonüklit konsantrasyon aktivitesi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In nature, every element has been created to suit humanity and human needs, with plants being at the forefront. Some plants are used as food, while others are used as a source of healing in traditional medicine due to their therapeutic properties. Recent studies on the active ingredients found in this unique plant confirm the idea that it could be a remedy for many human diseases. This study aims to determine the quantity of antioxidant substances in black seed (Nigella sativa) produced in Osmaniye and to find out if there is any regional variation. The seeds contain an average of 25% to 38% fixed oil, alkaloids, proteins, saponins, and a volatile oil content that varies between 0.3% and 2.5%. The upcoming academic study intends to reveal the richness of black seed's content and contribute scientific data to the literature. Additionally, measuring radiation activity concentration will address a significant gap in this area. The literature review conducted aims to increase researchers' and local farmers' interest in black seed. This study will also evaluate heavy metal analyses and radionuclide concentration activity in products grown in the province of Osmaniye.