Orta kademe yöneticilerin çalışma ve yaşam değerlerinin etik açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 87819
  2. Yazar: ERCÜMENT POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Çok kısa bir süre öncesine kadar iyi bilinmeyen veya biliniyorsa bile sadece felsefî ve sosyolojik açıdan değerlendirilen“Etik”kavramı da, diğer çoğu kavram gibi iş hayatımıza girmiştir. Etik kavramını seçmemizdeki amaç, henüz çok bakir bir konu olması ve ele alınmasında gecikildiğine olan inancımızdır. Özellikle Türk toplumu gibi gelişmekte olan, henüz profesyonelliği tam olarak iş hayatına oturtamamış ve duyguların kararlan önemli ölçüde etkilediği bir toplumda etik kuralların ön plana fazlasıyla çıktığı bir gerçektir. Özellikle, davranışsal yeterliliklerin insanların teknik yeterliliklerinden ve geçmişlerinden daha fazla ön plana çıkmaya başlamasının kaçınılmaz olmasından sonra, etik daha önemli bir şekil almıştır. İşte, çok geniş anlamı olan“etik”kavramı, önce toplumsal ve felsefi açıdan, daha sonra iş hayatındaki önemi açısından incelenmiştir. Bu nedenle ilk önce iş ahlakı kavramını tanımlayarak, tarihi süreç içinde ve teoriler açısından ele alınmıştır. Daha sonra iş ahlakının temelini oluşturan değerlere değinerek, yaşam değerlerinden ve Rokeach'ın amaç (terminal) ve araç (enstrümental) değerlerinden söz ettikten sonra, çalışma değerleri ile ilgili yaklaşımlar başlığı altında; Protestan, İslam, Hümanizm, Marxizm ve Boş Zaman değerleri ile Varlık ve Örgütsel değerleri ele alınarak incelenmiştir. İş Ahlakı (Business ethics) kavramını makro ve mikro perspektiflerden ele alarak, bunların iş hayatına etkilerine değinilmiştir. Daha sonra ahlaki standartlar, bütünleştirici sosyal kontratlar teorisinin kapsadığı hipernormlar, makro ve mikro sosyal kontratlar gözden geçirilerek incelenmiştir. Örgütler açısından etik kavramının anlamından, etik iklimden, yöneticileri karar verirken etkilemesi muhtemel örgütsel iklim faktörlerinden ve yöneticilerin iş hayatında karşılaştıkları etik meselelerden söz edilmiştir.Bütün bu teorik bilgiler ışığında etik ve değerler anketi hazırlanarak, değişik yaş gruplarından, değişik demografik özelliklere sahip ve farklı sektörlerde görev yapan orta ve üst düzey 70 yöneticiye dağıtılmış ve verdikleri cevaplar değerlendirilmiştir. Sözkonusu anket, birinci bölümünde 13 adet yaşam değeri, ikinci bölümde ise, değişik çalışma inanç ve ahlaklarından seçilmiş 68 adet ifadeyi içermektedir. 68 ifadeli ölçüm aletinden 40 ifadenin anlamlı biçimde 5 faktör altında toplandığı görülmüştür. Bu faktörler; Bireysel katkı, Çalışkanlık, Çaba, Geçimini Sağlama ve Profesyonellik olarak adlandırılmıştır. Çalışma değerlerinden bireysel katkı ve çaba ile dini yaşam değeri, çalışkanlık ve geçimini sağlama ile ahlaki yaşam değeri arasında bir korelasyon olmadığı ve sonuçların güvenilir olduğu görülmüştür. Yapılan analizler neticesinde; çalışma değerlerinde cinsiyete, işletmenin bulunduğu şehre, işyerindeki çalışma zamanına, işletmedeki eleman sayısına ve yaşa göre farklılıklar çıkmıştır. Yaşam değerlerinde ise faktörler açısından anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The“ ETHICS”subject which is not known well or just known phylosophically and sociologically a little time ago, has joint into our working life. The reason for choosing of ethics subject is the belief of ethics is a virgin matter and too late for handing it. It is a reality that rules of ethics is getting ahead in a society which is not professional in working life, feelings impress the decisions importantly and a new developing country especially like Turkey. Ethics has had a more important figure, especially after the behavior of efficiencies is getting more important than the technical efficiencies and backgrounds of people. First of all, we investigated the ethics subject which has variable meanings philosophically and sociologically and later the importance of it in working life. First the ethics is described and investigated about historical processes and theories. Later, the values which are the bases of ethics are studied about; the terminal and instrumental values of Rokeach and living values are talked about; Protestant, Islamic, Humanism, Marxism, Leisure, Wealth and Organizational Values are investigated as working values. We talked about the impacts of business ethics on business life from macro and micro perspectives. Later, we investigated moral standards; hypernorms, macro and micro social contracts which integrative social contracts theory consists of. We talked about the ethical matters which the managers faced to in businesslife, organizational climate factors which can affect the managers when they make a decision, ethical climate and the meaning of organizational ethics. In the light of all these theorical knowledges, we prepared a questionnaire about ethics and values; and we distrubuted these questionnaires to 70 different managers at the middle and top level who have different ages and demograficspecialities and are from different sectors. And we evaluated their answers. The questionnaire consists of 13 values of life in the first section and 68 sentences which are chosen from variable working belief and ethics in the second section. It is seen that 40 sentences from the measurement instrument which has 68 sentences are densed under 5 factors. These factors are named as personal addition, diligence, effort, keeping subsistence and professionalism. It is seen that; there is no corelation between personal addition and effort from working values and religional life value; keeping subsistence and dilligence and moral life value and the results are reliable. In the results of analyses; we have seen some differences up to sex, age, the city of company, about the working values.There is no difference meaningfully up to factors about values of life. IV