Federigo Tozzi'nin eserlerinde özyaşamöyküsel ögeler
Autobiographical elements in Federigo Tozzi's works
- Tez No: 878190
- Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Federigo Tozzi, İtalyan yazar, şair, oyun yazarı ve gazetecidir. Uzun bir süre hak ettiği değeri görmemiş, ölümünden ancak yıllar sonra yeniden değerlendirilmiştir. Günümüzde yirminci yüzyılın en önemli İtalyan hikâye anlatıcılarından biri olarak kabul edilir. Tozzi'nin eserlerindeki karakterler ve olgular yazarın hayatının bir yansımasıdır. Karakterleri, ya onun zihninde öğütemediği bir anıyı canlandırır ya da sahip olmaktan hoşnut olmadığı, yenik düşmek istemediği yıkıcı dürtülere yenik düşer. Bu, yazar tarafından kendisini arındırma amacı ile kullanılan bir yöntemdir. Yazarın hayatı hakkında kalan nadir kaynaklara bakıldığında, bu konuda başarılı olduğu kanısına varılabilir. Bahsedilen, karakterlerinde görülen ve yazarın travmaları ile bağlantılı olduğu varsayılan yıkıcı dürtüler başlıca sadizm ve mazoşizm olarak karşımıza çıkar. Bunların yanı sıra otobiyografik eserlerinde gözlemlenen Oedipus kompleksi teması, okuyucuyu yazarın bu komplekse sahip olduğunu varsaymaya iter. Aslında yazar Freud'u tanımamıştır fakat eserlerinde psikanalitik teori sayısı oldukça fazladır. Sıkıntılarının sebebi çoğunlukla, en başta babasının baba-efendi kişiliği olmak üzere, ailevi sıkıntılarıdır. Annesinin de annesiz büyümüş olması ve yazar daha çocukken hayatını kaybetmesi gibi faktörler psikolojik sorunlarının ciddiyetini arttırır. Tez iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yazarın hayatının önem taşıyan detayları ele alınır. Bu, eserlerindeki otobiyografik ve psikanalitik ögelerin incelenmesi için gerekli temeli oluşturur. İkinci bölümde eserlerindeki temalar incelenmiş ve travmalarından kaynaklanan muhtemel psikolojik sıkıntıları ile bahsi geçen temalar arasında bir bağlantı kurmak hedeflenmiştir. Bu bağlantının kurulması sonucunda, yazarın eserlerinde bahsi geçen temalara yer vermesinin amacının, bilinçli veya bilinçsiz olarak, kendisini arındırmak olduğu kanısına varılmıştır. Burada Freud'un katharsis terapisi kuramından bahsedilir ve Tozzi'nin anı ve bellek kavramları ile arasındaki ilişki açıklanır. Son olarak da, yazarın bahsi geçen kendisini arındırma denemesinde başarılı olup olmadığına bakılmıştır. Genel olarak denilebilir ki, kendisini yıkıcı dürtülerden arındırma amacı, babasına dönüşmeme amacı ile paraleldir. Bu, Freud'un Oedipus kompleksi kuramı ile bağlantılıdır. Başarılı olup olmadığına karar vermenin en objektif yolu olarak, oğlu ve karısı ile ilişkisi, babasının kendisi ve annesi ile ilişkisi ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak babasından uzak bir kişilik gözlemlenmiş ve başarılı olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Federigo Tozzi was an Italian writer, poet, playwright, and journalist. For a long time, he didn't receive the appreciation that he deserved and was only re-evaluated years after his passing. Today, he is considered to be one of the most important Italian storytellers of the twentieth century. The characters and events in Tozzi's works reflect the author's life. His characters either revive a memory from his past that he can't mentally digest, or they succumb to the destructive impulses that he wishes to not to have. This is a method used by the author for the purpose of mentally purifying and healing himself. Looking at the scarce sources about the life of the writer, it can be concluded that he succeeded in this matter. The destructive impulses seen in his characters, which are supposed to be linked to the author's traumas, appear mainly as sadism and masochism. In addition to these, the recurring theme of the Oedipus complex observed in his autobiographical works leads the reader to assume that the author has said complex. In reality, the author did not know of Freud, but the number of psychoanalytic theories in his works is still quite high. The source of his troubles is mostly his family, especially his father's“father- master”personality. Various factors such as the fact that his mother grew up without a mother and that she died when Tozzi was still a child add to the trauma and increase the severity of his psychological problems. The thesis consists of two main parts. In the first part, the important details of the author's life are presented. This provides the necessary basis for the analysis of the autobiographical and psychoanalytic elements in his works. In the second part, the themes in his works are examined and it is aimed to establish a connection between the said themes and the psychological problems that the author possibly has, that are caused by his traumas. As a result of the establishment of this connection, it is concluded that the purpose of the author's inclusion of the mentioned themes in his works is to purify himself, consciously or unconsciously. Here, Freud's theory of catharsis therapy is mentioned and the relationship between said therapy and concept of memory in Tozzi's works is explained. Finally, it is examined whether the author was successful in the aforementioned attempt to purify himself. In Tozzi's case it can be said that the goal of purifying oneself from destructive impulses is parallel to the goal of not turning into his father. This is linked to Freud's theory of Oedipus complex. As the most objective way to judge whether he was successful or not, his relationship with his son and wife was compared with his father's relationship with himself and his mother. As a result, his personality is observed to be different enough from his father and it was concluded that he was in fact successful in his attempts.