Federico Garcia Lorca'nın hayatı ve tiyatro üçlemesinin incelenmesi
The life of the Federico Garcia Lorca and the studying of the theatre trilogy
- Tez No: 274157
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE TOLEDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında İspanyol yazar Federico Garcia Lorca'nın içinde bulunduğu zaman göz önüne alınarak içinde bulunduğu toplumun yapısına bakış açısı ve eserlerinde anlatmak istediği toplumsal sorunlar ele alınmıştır. Lorcanın karakterlerinin içine gizlediği töreye ve yobaz geleneklere karşı olan isyanını açıklayıp aslında ne demek istediğini anlatmaya çalıştım.Birinci kısımda yazarın yaşadığı zamana dair ülkesinin ve toplumunun nasıl bir ortam içinde bulunduğunu anlatarak olaylara bakış açısını bu yöne çekmek istedim. Bu sayede Lorca'yı çok daha iyi anlatabileceğimi düşündüm. İkinci bölümde ise Lorca'nın eşsiz edebi diline alt yapı oluşturan 1927 Kuşağı akımını inceleyerek ona örnek olan yazarlar ve edebiyat akımlarına yer verdim.Üçüncü bölümde de yazarın hayat görüşünün şekillenmesinde en büyük rolü oynayan hayat hikayesini derinlemesine irdeledim. İspanya ülkesinin içinde bulunduğu savaştan ve ülkenin politik durumu ile yazarımızın trajik ölümünden bahsettim.Daha sonra ki bölümlerde unutulmayan tiyatro eserleri üçlemesinin içeriğini ve her bir oyununu tek tek araştırıp bize neler anlatıp neler miras bıraktığını gösterdim. Lorca'nın oyunlarından baskı altında bulunan insanların yada toplumların ne tepkiler verebileceğini olayların ne sonuçlar doğurabileceğini görebiliyoruz.Özetle çalışmamın tamamın da yazarın belki de aslında bir doğa kanunu olan bastırılmış duyguların açığa çıkartılması, çıkartılırken yaşananlar ve toplum psikolojisi hakkında günümüzden yıllar önce yaptığı yorumlar ve bu sorunlara yaptığı göndermeler günümüzde hala haklılığını korumaktadır..
Özet (Çeviri)
This thesis work scrutinizes the societal order Federico Garcia Lorca perceived during his time, and the reflections upon his works based on those perceptions, in view of the awareness of Lorca?s spatial and temporal boundaries. Hence, I took the chance of emphasizing what the characters Lorca created inwardly shouted against phenomena such as bigot traditions and social jurisprudence designed to preserve concepts like family honor or reputation.In the first section, I wanted to focus on the conjunctional settings of Lorca?s time, the political status of his country and the social order, therefore, we would grasp an idea that how those things were perceived by him and reflected upon his work. That was the most illuminating method of drawing an image of Lorca as an artist.As for the second section, I reviewed the `1927 Generation? trend which constituted the very foundation of Lorca?s inimitable narration, and other writers and particular works contributing as references for him.In the third section, I deeply examined the life of Lorca, whose contributions towards the development of his political and collectivist view of art cannot be doubted. The political status of Spain during its civil war and tragic death of the writer have been discussed..In the latter, the context of his unforgettable trilogy has been discussed play by play; what have been inherited from Lorca in terms of content and form. The common characteristic of Lorca tragedies emphasize what reactions may be observed when individuals or societies are oppressed until a certain degree.In short, the projections Lorca articulated within his plays still preserve its legitimacy. Those articulations include the law of nature that oppression of social motions gives presence to an equally strong reaction towards different aspects, further suggestions and commentary.