Etik veya estetik. Video oyun anlatımında ahlak seçiminin gizemi
Ethics or aesthethics. The mystery of moral choice in video game narrative
  1. Tez No: 878215
  2. Yazar: GLEB DENISOVETS
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırmanın amacı, video oyunlarında oyuncuların bu seçimi bu kadar zorlaştıran ahlaki seçim örneklerini bulmaktır. Bu seçim sırasında oyuncular için neyin daha önemli olduğu ve estetiğin bu seçimi nasıl etkilediği. Genellikle video oyunlarında ahlaki seçim iki şekilde temsil edilir: iyi bir şey yapmak ya da kötü bir şey yapmak. Oyunların %80'inde iyi seçimler NPC'nin onayıyla desteklenir (Mass effect üçlemesi)
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to find the examples of moral choice in video games, what makes it so difficult for players to have this choice. What is more important for players during this choice and how aesthetics affect on this choice. Usually in videogames the moral choice is represented in two ways: to do somehting good, or to do something bad. In 80% of games good choices are supported with NPC's approval (Mass effect trilogy).