Analysis of 8th grade science education videos on an online learning platform with respect to the cognitive theory of multimedia learning
Çevrimiçi öğrenme platformundaki 8. sınıf fen bilgisi videolarının bilişsel multimedya öğrenim teorisine göre analizi
- Tez No: 878214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL LİMAN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çevrimiçi öğrenme kaynaklarının yükselişi ve yaygınlaşmasıyla birlikte, birçok öğrenci artık eğitim videoları aracılığıyla çeşitli konu ve konuları öğrenmek için çevrimiçi öğrenme platformlarını kullanmaktadır. Dolayısıyla bu amaçlarla kullanılan videoların bilişsel niteliklerinin incelenmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışma, seçilen bir çevrimiçi öğrenme platformundaki 47 adet 8. sınıf fen eğitimi videosunun bilişsel niteliklerini değerlendirmeyi ve keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada gömülü araştırma tasarımı kullanılmıştır. Videolar öncelikle Mayer'in multimedya tasarım ilkelerine uygunluğu açısından videoların değerlendirilmesini sağlayan 'Multimedya Prensipleri Değerlendirme Tablosu' (MPR) aracılığıyla değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, analiz edilen videolar için genel ortalamanın iyi bir ortalamaya karşılık geldiği 4,15 genel ortalama puanı rapor edilmiştir. Ayrıca videoların ait olduğu birime ve süreye göre bilişsel değerlerinde anlamlı bir farklılık olup olmadığını tespit etmek amacıyla iki adet ANOVA testi yapılmıştır. Her iki durum için de anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde videoların multimedya tasarım ilkelerine uygunluğuna ilişkin daha fazla bağlam ve açıklama sağlamak amacıyla tematik bir analiz yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünün sonunda videolarda tutarlılık, işaretleme, mekansal yakınlık, zamansal yakınlık, çoklu ortam, bölümleme, modalite ve ses ilkelerine iyi uyulduğu, ancak fazlalık, ön hazırlık, kişiselleştirme, görüntü, ses ve biçim ilkelerinin videolarda düzenleme ilkeleri önemli ölçüde ihlal edildiği rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rise and prevalence of online learning resources, many students now use online learning platforms to learn a variety of subjects and topics through educational videos. Thus, it becomes important to study the cognitive qualities of the videos used for such purposes. This study aims to assess and explore the cognitive qualities of 47 8th grade science education videos on a selected online learning platform. In order to achieve its purpose, the study employed embedded research design. The videos were first evaluated through 'Multimedia Principles Rubric' (MPR) which enabled the evaluation of the videos in terms of their adherence to Mayer's multimedia design principles. As a result of the evaluation, a general mean score of 4.15 was reported which corresponds to a good overall mean for the analyzed videos. Additionally, two ANOVA tests were conducted to find out whether there was significant difference in the videos' cognitive values depending on the unit they belong to or their duration. It was found that there was no significant difference for both conditions. In the second part of the study, a thematic analysis was conducted for providing further context and explanation for the videos' adherence to multimedia design principles. At the end of the second part of the study, it was reported that coherence, signaling, spatial contiguity, temporal contiguity, multimedia, segmenting, modality and voice principles were well adhered in the videos while redundancy, pre-training, personalization, image and embodiment principles were violated at a significant degree.