Community resilience through placemaking: Case of Syrian refugees in Qalamoun
Yer oluşturma yoluyla toplumsal dayanıklılık: Qalamoun'daki Suriyeli mülteciler örneği
- Tez No: 878242
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÜNSAL GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yerinden edilme, son yüzyılın kentsel peyzajlarının içsel bir bileşenidir ve yerinden edilenlerin“kentsel hikaye”lerini içerir. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 2022'ye gelindiğinde dünya çapında zorla yerinden edilen insanların toplam sayısının 103 milyona ulaştığını tahmin etmiştir. Bu gruplar yeni bir sosyal alana girdiklerinde, entegrasyonları kendi“yerlerini”bağlantılıdır. Bir topluluğun direnci için anahtar faktör insanlarıdır ve bu nedenle, mülteciler için yer kurma kriz sırasında başarılı bir iyileşmeyi garanti eder. Suriye'deki durum nedeniyle, milyonlarca Suriyeli mülteci evsiz kalmış ve çoğu Lübnan da dahil olmak üzere komşu ülkelerde yerleşmiştir. Lübnan hükümeti, ülkede uzun zamandır var olan Filistin kamplarına rağmen, Suriyeli kamplarını yetkilendirmeyi reddetmiştir.“Kamp Yok”politikası, Suriyelileri şehirlerde ve kasabalarda kiraladıkları özel konutlarda yaşamaya zorlamıştır. Bu çalışma, Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin durumunu ve bu tür topluluklarda yer kurma pratiklerinin sosyal dirençlilik oluşturmaya etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Kuzey Lübnan'da büyük bir Suriyeli mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan Kalamun'un incelenmesi, mülteci yerleşimlerinin bir vaka çalışması olarak sunulmaktadır. Ayrıca, bu araştırma, mülteciler için dirençli bir topluluk oluşturmak için bir yaklaşım olarak yer kurmayı kullanan politika yapıcılara öneriler sunar ve bu öneriler, karma araştırma yöntemlerinden elde edilen verileri kullanır.
Özet (Çeviri)
Displacement is an urban phenomenon, an inherent component of the urban landscapes of the latest century, and the“urban tale”of those displaced. The UNHCR estimated that the total number of people forcibly displaced worldwide have reached 103 million by 2022. As these groups enter a new social space, their integration is connected to creating their own“place.”A key factor for a community's resilience is its people, and therefore, achieving placemaking for refugees assures successful recovery during a crisis. Due to the situation in Syria, millions of Syrian refugees have become homeless, with most settling in neighbouring countries, including Lebanon. Even though Palestinian camps have existed for a long time, the Lebanese government refused to authorize Syrian camps. The“No camp”policy forced Syrians to live in private rented dwellings in cities and towns. This study aims to examine the situation of Syrian refugees in Lebanon, shedding light on the effect of placemaking in such communities to achieve social resilience. An examination of Qalamoun, home to a large number of Syrian refugees in North Lebanon, is presented as a case study of refugees' settlements. In addition, this research provides recommendations for policymakers, using placemaking as an approach to creating a resilient community for refugees, using data accumulated from mixed research methods.