İşletmelerde kurumsal performans yönetimi ve bir hizmet işletmesinde kurumsal karne (balanced scorecard) uygulaması
Corporate performance management in business and balanced scorecard application in a service business
- Tez No: 878243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÇAVUŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bir işletmenin performansının bütüncül şekilde iyileştirilmesini amaçlayan kurumsal performans yönetimi kavramı, uygulamada tüm özel veya kamu kurumu olan işletmeler için farklılıklar gösterebilir. Kurumsal performans yönetimi uygulamaları her ne kadar işletmeden işletmeye farklılık gösterse de temel bir öneme ve önceliğe sahiptir. Şirketler arasındaki rekabetin üst düzeye çıktığı günümüzde kar amacı güden özel işletmelerin temel amacı sürdürülebilir bir büyüme yakalamak ve kurumsal anlamda yüksek performans ortaya koyan bir organizasyon yaratmaktır. Kurumsal performans yönetimi uygulamaları, özel işletmelerin yönetim kalitesini artırarak, müşterilerine daha kaliteli hizmet sunulmasını sağlamaktadır. İşletmelerde etkili ve aynı zamanda etkin bir performans yönetimi kurgulamanın ilk ve en önemli unsurlarından biri değerlendirilecek performans göstergelerine ait boyutları belirlemek ve bu boyutların ölçümünü sağlayacak ölçülebilir, somut ve objektif kriterlerden oluşan bir performans ölçüm seti oluşturmaktır. Belirlenen performans göstergelerine ilişkin sonuçları düzenli bir şekilde takip etmek ve bu doğrultuda hedeflenen performans değerine ulaşamayan göstergeler için organizasyonun tamamını harekete geçirmek işletmelere sürdürülebilir bir performans yaklaşımı ve başarı sağlama adına çok önemli bir rol oynar. Bu çalışmada, kurumsal performans yönetimi kavramı incelenmiş, enerji sektöründe faaliyet gösteren özel bir işletmede uygulanabilir bir yöntem olarak Kurumsal Karne (Balanced Scorecard) yaklaşımı ele alınmış ve uygulama ile açıklanmıştır. Kurumsal Karne yönteminin enerji sektöründe faaliyet gösteren özel bir işletmeye uyarlanması aşamasında Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) yaklaşımı kullanılmış ve sonuç olarak sadece enerji sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin değil ister özel ister kamu kurumu olsun tüm işletmelerin kurumsal performans yönetimlerinde kullanabileceği bir model ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of corporate performance management, which aims to improve the performance of a business holistically, may differ in practice for all private or public enterprises. Although corporate performance management practices vary from business to business, they have a fundamental importance and priority. In today's world where competition between companies has increased, the main purpose of profit-oriented private businesses is to achieve sustainable growth and create an organization that demonstrates high corporate performance. Corporate performance management practices increase the management quality of private enterprises and enable them to provide better quality service to their customers. One of the first and most important elements of establishing an effective and effective performance management in businesses is to determine the dimensions of the performance indicators to be evaluated and to create a performance measurement set consisting of measurable, concrete and objective criteria that will enable the measurement of these dimensions. Regularly monitoring the results of the determined performance indicators and mobilizing the entire organization for indicators that do not reach the targeted performance value play a very important role in providing businesses with a sustainable performance approach and success. In this study, the concept of corporate performance management was examined and the Balanced Scorecard approach was discussed as an applicable method in a private enterprise operating in the energy sector and explained with application. Analytical Hierarchy Process (AHP) approach was used in the adaptation of the Scorecard method to a private enterprise operating in the energy sector, and as a result, a model that can be used in corporate performance management not only by enterprises operating in the energy sector but also by all enterprises, whether private or public institutions, has been introduced.