Ceylanpınar tarım işletmelerinde yetiştiriciliği yapılan siyah alaca sığırların süt verimine etki eden çevre faktörlerinin belirlenmesi ve genetik parametrelerin tahmini
Determination of environmental factors affecting milk yield ofholstein friesian cattle breeding in ceylanpinar agriculturalenterprise and estimation of genetic parameter
- Tez No: 878279
- Danışmanlar: DOÇ. KEMAL YAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın birinci amacı Ceylanpınar tarım işletmesinde yetiştiriciliği yapılan Siyah Alaca süt sığırlarında buzağılama yılı, buzağılama mevsimi, laktasyon sırası ve laktasyon dönemi ile birlikte sıcaklık ve nem gibi çevre faktörlerinin süt verim düzeyine etkisini belirlemektir. Çalışmanın ikinci amacı ise buradan elde edilen bulgularla, hayvanların ısı stresine maruz kaldığı koşullarda genetik parametrelerin konfor koşullarına göre nasıl değiştiğini tespit etmek ve bununla birlikte gerek ısı stresi gerekse de konfor koşullarında en uygun damızlık seçiminin ne zaman yapılacağını şansa bağlı regresyon modeli yardımıyla ortaya koymaktır. Araştırmada 690 süt sığırının birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve üzeri laktasyon sırasına ait toplam 207 003 adet günlük süt verim kaydı ve hayvanlara ilişkin soy kütüğü bilgileri kullanılmıştır. Sıcaklık ve nem değerlerine ilişkin meteorolojik veriler ise işletmeye yaklaşık 15 km uzaklıktaki meteoroloji istasyonundan temin edilmiştir. Sıcaklık nem indeksi (SNİ) için maksimum hava sıcaklığı ve minimum nispi nem değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to determine the effect of calving year, calving season, lactation order and lactation period, as well as environmental factors such as temperature and humidity, on the milk yield level of Holstein Friesian dairy cattle bred in the Ceylanpinar agricultural enterprise. The second aim of the study is to determine, with the findings obtained here, how genetic parameters change according to comfort conditions when animals are exposed to heat stress, and to determine the optimal selection time for both heat stress and comfort conditions, with the help of a random regression model. In the research, a total of 207 003 daily milk yield records of 690 dairy cows belonging to the first, second, third, fourth and above lactation periods and pedigree information about the animals were used. Meteorological data regarding temperature and humidity values were obtained from the public meteorological station approximately 15 km away from the farm. Maximum air temperature and minimum relative humidity values were used for the temperature-humidity index (THI).