Kurumsal iktisat çerçevesinde COVID-19'un ekonomiye etkileri
The effects of COVID-19 on the economy in the framework of institutional economy
- Tez No: 878301
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Covid-19 virüsü, kısa bir süre içerisinde hızlı bir şekilde bütün dünyayı sarsmıştır. İlk Covid-19 vakası 2018 yılının aralık ayında Çin ülkesinin Wuhan kentinde görülmüş, buradan kısa bir süre içerisinde ABD, Güney Kore, Japonya, Tayland ve bütün dünyaya yayılmıştır. DSÖ, 11 Mart 2020'de Covid-19 hastalığını küresel bir salgın olarak açıklamıştır. Bu araştırmada kurumsal iktisat kapsamında Covid-19 virüsünün ekonomiye etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda konu ile ilişkili daha öncesinde yapılmış olan çalışma ve araştırmalara göz atılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda konu ile alakalı olan bilgilere araştırma içerisinde yer verilmiştir. Gerçekleştirilen bu araştırma, kurumsal iktisat kapsamında Covid-19 virüsünün ekonomiye pozitif ve negatif yönlü etkilerini tespit edilmesi ve gelecekte yapılacak olan çalışma ve araştırmalar örnek teşkil etmesi açısından fazlasıyla önem arz etmektedir. Araştırma sonucunda, Covid-19 salgınının ekonomiler üzerinde genel bir durgunluk yarattığı görülmüştür. Bahsedilen durgunluk küresel emtia fiyatlarının artmasına, dış ticaret oranlarının düşmesine, işsizlik oranlarının artış göstermesine ve üretim kayıplarına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 virus has shaken the whole world quickly in a short period of time. The first Covid-19 case was seen in Wuhan, China in December 2018, from where it spread to the USA, South Korea, Japan, Thailand and the whole world in a short period of time. On March 11, 2020, the WHO declared the Covid-19 disease a global epidemic. In this research, it is aimed to examine the effects of Covid-19 virus on the economy within the scope of corporate economics. As a result of the literature search conducted for this purpose, previous studies and researches related to the subject were reviewed. As a result of the examinations, the relevant information has been included in the research. This research carried out is of great importance in terms of determining the positive and negative effects of the Covid-19 virus on the economy within the scope of corporate economics and setting an example for future studies and research. As a result of the research, it has been observed that the Covid-19 pandemic has caused a general recession on economies. The mentioned recession caused global commodity prices to increase, foreign trade rates to decrease, unemployment rates to increase and production losses.