İnfertilite tedavisi alan kadınlarda akdeniz diyetinin ileri glikasyon son ürünleri ve oksidatif strese etkisi
Effect of a mediterranean diet on advanced glycation end products and oxidative stress in women undergoing infertility treatment
- Tez No: 878302
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Akdeniz diyeti sebze, meyve, tam tahıl, balık, düşük yağlı süt ürünleri, kurubaklagiller, yağlı tohumlar, zeytinyağı gibi antioksidanlar ve biyoaktif besin bileşenlerinden zengin besinleri içerdiği için ileri glikasyon son ürünlerinin (AGE) azaltılması üzerinde olumlu etki gösterebilecek bir diyet modelidir. Bu çalışmada in vitro fertilizasyon (IVF) tedavisi alan kadınlarda Akdeniz diyetinin; diyet, serum ve foliküler sıvı AGE, total oksidan ve antioksidan durum ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Ağustos 2021- Mayıs 2023 yılları arasında özel bir tüp bebek merkezinde IVF tedavisi gören 20-44 yaş arası infertil kadınlarda gerçekleştirilmiş prospektif, vaka-kontrol çalışmasıdır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun müdahale grubunda 22, kontrol grubunda 14 olmak üzere 36 kadın alınmıştır. Kadınlara sağlık, infertilite, stres, fiziksel aktivite ve beslenme durumuna yönelik olarak anket formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri, serum ve foliküler sıvı örnekleri alınmış, IVF parametreleri (toplam oosit, toplam metafaz II (MII) oosit ve 2 pronükleus (2PN)) değerlendirilmiştir. Müdahale grubundaki kadınlara sekiz hafta süreyle Akdeniz diyeti uygulanmış, müdahale öncesi ve sonrası ile kontrol grubunun verileri karşılaştırılmıştır. Akdeniz diyeti müdahalesi sonrasında kadınların diyet AGE alımları kontrol grubundan farklı bulunmamıştır (p>0,05). Kadınların Akdeniz diyeti müdahalesi sonucunda diyet toplam oksijen radikal absorbans kapasite (ORAC) ve diyet total antioksidan kapasite (DTAK) değerleri artmış (sırasıyla; ORAC: 3429,8±1983,32; 8049,7±3549,32; DTAK: 1,6±0,79; 2,7±1,38 mmol) ve kontrol grubundan (ORAC: 3566,5±2481,41; DTAK:1,4±0,71 mmol) da yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The Mediterranean diet, rich in vegetables, fruits, whole grains, fish, low-fat dairy, legumes, nuts, olive oil, antioxidants, and bioactive nutrients, may have a positive effect on reducing advanced glycation end products (AGEs). This study aimed to evaluate the relationship between the Mediterranean diet and diet, serum, and follicular fluid AGEs, total oxidant and antioxidant status in women undergoing in vitro fertilization (IVF) treatment. This prospective, case-control study was conducted on infertile women (Intervention group: 22 women, Control group:14 women, Total: 36 women) aged 20-44 undergoing IVF treatment at a private fertility center between August 2021 and May 2023 and met the inclusion criteria. Participants were assessed using a questionnaire on health, infertility, stress, physical activity, and nutritional status. Anthropometric measurements, serum, and follicular fluid samples were collected, and IVF parameters (total oocytes, total metaphase II (MII) oocytes, and 2 pronuclei (2PN) numbers) were evaluated. The intervention group received the Mediterranean diet for eight weeks, and data before and after the intervention were compared with the control group. There was no significant difference in dietary AGE intake between women after the Mediterranean diet intervention and the control group (p>0.05). The Mediterranean diet intervention was increase in dietary total oxygen radical absorbance capacity (ORAC) and dietary total antioxidant capacity (DTAC) values (ORAC: 3429.8±1983.32; 8049.7±3549.32; DTAC: 1.6±0.79; 2.7±1.38 mmol, respectively), which were higher than those in the control group (ORAC: 3566.5±2481.41; DTAC: 1.4±0.71 mmol) (p0.05).