Temporomandibular eklem disfonksiyonu olan kişilerde servikal kor egzersizlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
The evalution of cervical core exercises efficacy in patients with temporomandibular joint dysfunction
- Tez No: 878306
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Temporomandibular eklem disfonksiyonunun (TMD) çiğneme kaslarıyla birlikte servikal omurga ve baş postür değişiklikleri gibi diğer semptomlarla da sıklıkla ilişkili olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda amaç, miyofasyal ağrı sendromu kaynaklı TMD yaşayan hastalarda standart rehabilitasyon programına ek olarak uygulanan servikal kor egzersizlerinin tedavinin sonuçlarını ne oranda etkilediğini ortaya koyabilmektir. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri miyofasiyal ağrı sendromu kaynaklı temporomandibular eklem disfonksiyonu yaşayan 55 kadın hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar üç gruba ayrılarak birinci gruba Rocabado egzersizleri, ikinci gruba Servikal Kor egzersizleri, üçüncü gruba ise Rocabado ve Servikal Kor egzersizleri birlikte verilmiştir. Değerlendirmelerde başlangıçta ve 8. haftada Ağrı Şiddeti (VAS), Ağrı Eşiği (Algometre), Mandibular hareket açıklığı (Cetvel), Çene Bölgesi Fonksiyonel Değerlendirme (ÇFKS-8), Servikal Postür Değerlendirmesi (Kraniovertebral Açı-Gonyometre), Servikal Bölge Hareket Açıklığı Değerlendirmesi (C-ROM), Servikal Bölge Derin Fleksör Kas Enduransı Değerlendirme, Boyun Özürlülük değerlendirmesi (BÖİ- Boyun Özürlülük İndeksi), Psikiyatrik Değerlendirme (HADS-Hastane Anksiyete Depresyon Skalası) gibi ölçüm yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that TMD is often associated with other symptoms such as cervical spine, head posture along with chewing muscles. The aim of our study is to reveal to what extent cervical core exercises applied in addition to the standard program affect the results. 55 participants were divided into three groups, the first group was given Rocabado, the second group was given Cervical Core, and the third group was given Rocabado and Cervical Core exercises together. In the evaluations, at the beginning and at the 8th week, Pain Intensity (VAS), Pain Threshold (Algometer), Mandibular Range of Motion (Ruler), Chin Region Functional Evaluation (CFKS-8), Cervical Posture Evaluation (Goniometer), Cervical ROM (C-ROM), Cervical Deep Flexor Muscle Endurance Test, Neck Disability Index (NDI), Psychiatric Evaluation (HADS-Hospital Anxiety Depression Scale) were used.