Suriye'de savaş bölgesindeki kadınların hapishane deneyimlerinin incelenmesi
Investigation of women's prison experiences in the war zone in Syria
  1. Tez No: 878307
  2. Yazar: CAHİDE HAYRUNNİSA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLÜFER NARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, 2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaşın ardından küresel güçlerin ve bölge devletlerinin dahil olması ile farklı bir boyut kazanarak büyük bir savaşa dönüşen ve hâlâ devam eden Suriye Savaşı'nda hapis cezasına mahkûm edilen kadınların deneyimlerini incelemeye yönelik niteliksel bir alan araştırmasıdır. Araştırma kapsamında, Suriye'ye giderek Azez bölgesinde yer alan Mare, Soran, Siccu ve Afrin şehirlerinde kurulan çadır ve konteyner kentlerde, ayrıca zorunlu göçün ardından bu bölgelerde yeniden inşa edilen evlerde ikamet eden on sekiz Suriyeli kadın ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar için gönüllü olan kadınlar IHH Azez Lojistik Merkezine gelmiş ve tüm görüşmeler bu merkezde tamamlanmıştır. Görüşmelerde; kadınların mahkûm edilme gerekçeleri, hapishanede karşılaştıkları muameleler ve hapisten nasıl çıkarıldıkları; çıktıktan sonra savaş ortamında hayatlarına nasıl devam edebildikleri, Türkiye başta gelmek üzere uluslararası aktörlerden beklentileri ve mevcut yaşamlarına dair bilgiler sistematik biçimde toplanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda niteliksel yöntemle oluşturulmuş veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiş ve bu sayede savaş mağduru kadınların maruz bırakıldıkları ortamların kendi yaşamları üzerindeki etkileri ile toplumun bu kadınlara bakış açısı ve genel algısı tüm farklılıkları ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada, katılımcıların paylaşımlarından hareketle dünya genelinde savaş silahı olarak kullanılan kadınların üzerinde bırakılan yıkıcı etkiler, savaşta hapishane deneyimleri sonucunda oluşan toplumsal yargılar ve yeniden hayata tutunma süreçleri üzerine önemli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative field research aimed at understanding and analysing women who have experienced prison experience in the ongoing war conditions, which has turned into a major war by gaining a different dimension with the involvement of global powers and regional states after the conflict and civil war that started in Syria in 2011. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 18 Syrian women who travelled to Syria and resided in the tent and container cities established in the cities of Mare, Soran, Siccu and Afrin in the Azez region, as well as in the houses rebuilt in these regions after the forced migration. Women who volunteered for the interviews came to IHH Azez Logistics Centre and all interviews were conducted in this centre. In the interviews, it is aimed to obtain systematic information about the reasons for which women who have experienced prison experience were imprisoned, what they experienced there, how they were released from prison, how they were able to continue their lives in the ongoing state of war after their release, and their current lives. In this context, the qualitative data were analysed with the thematic analysis method, and in this way, the effects of the environments which women victims of war were exposed on their own lives and the society's perspective and general perception of these women are suggested to be revealed with all their differences. In this study, based on the information shared by the participants, the destructive effects on women used as weapons of war around the world are analysed.