Bir güneş patlamasının termosfer-iyonosfer sistemindeki etkilerinin incelenmesi
A study on the response of the thermosphere-ionosphere system to solar flare
  1. Tez No: 878309
  2. Yazar: VOLKAN SARP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Güneş Patlamaları, güneş diskinde görülen ani ışıma artışlarıdır. Güneş patlamasından kaynaklanan ışıma artışının dünya atmosferindeki etkileri, günümüzde kullanılan iletişim ve konumlandırma teknolojilerinin aksamasına yol açmaktadır. İyonosfer-Termosfer sistemi atmosferin üst tarafında kalan sıcak ve iletken bir bölgedir. Bu bölgenin yapısı ve durumu, konumlandırma uydularının sinyalleri arasındaki faz gecikmesinden edan elde edilen Toplam Elektron Ölçütü verilerinde net bir şekilde açığa çıkmaktadır. Tez çalışması kapsamında Toplam Elektron Ölçütü verileri işlenerek, İyonosfer-Termosfer sisteminin X1.3 sınıfındaki örnek bir güneş patlaması sırasında gösterdiği değişkenlikler ve bozuntular araştırılmıştır. Örnek güneş patlaması seçilirken jeomanyetik aktivitenin ve gezegenler arasındaki ortamın sakin durumda olması gözetilerek patlama etkilerinin izole edilmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak güneş patlamasının İyonosfer-Termosfer sisteminde periyodik bozuntular oluşturduğu fakat bozuntu genliklerinin ve yaşam sürelerinin jeomanyetik alandan etkilendiği anlaşılmıştır. Elde edilen bulguları desteklemek ve patlama etkilerini daha detaylı araştırbilmek amacıyla küresel dolaşım modeli kullanılarak güneş patlamasının etkileri simüle edilmiştir. Simülasyon sonuçları, güneş patlamasının iyonosfer-termosfer sisteminde yol açtığı değişimleri genel hatlarıyla açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Sudden local radiation enhancements on the solar disk are known as solar flares. This radiation surge affects Earth's atmosphere, disrupting critical technologies such as communication, positioning and navigation. The Ionosphere-Thermosphere System is an extremely hot and conductive region situated in the upper atmosphere. The structure and state of this region can be deduced by the Total Electron Content (TEC) data, which are the product of the phase delays between signals of positioning satellites. This study process the TEC data to investigate the variability and disturbances in the Ionosphere-Thermosphere system during an X1.3 solar flare. The sample solar flare was chosen under conditions of low geomagnetic activity and a relatively quiet interplanetary environment to isolate the effects of the solar flare. The results concludes that the solar flare induced periodic disturbances in the Ionosphere-Thermosphere system, but the amplitudes and lifetimes of these disturbances were influenced by the geomagnetic field. To support these findings and further investigate the effects of the flare, a global circulation model was employed to simulate the impacts of the solar flare. The simulation results broadly elucidate the changes induced by the solar flare in the Ionosphere-Thermosphere system.