Tarım makinesi işkolunda Ar-Ge ve yeniliğe verilen önem ile tarım makinesi ihracatı ilişkisi, Konya'da ilgili işkoluna yönelik ampirik bir çalışma
The relationship between the importance given to R&D and innovation in the agricultural machinery sector and agricultural machinery exports, an empirical study on the relevant business line in Konya
- Tez No: 878323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tarım sektörü, ülkemizde de ulusal ekonominin üzerine bina edildiği ana sütunlarından biri durumundadır. İnsanın ihtiyaçlar sıralamasında başta yer alan temel gıdanın üretim kaynağı olan alanlar, tarım makineleri ile işlenebilir ve bu işkolu tarafından üretilen ürünlerin pazarı durumundadır. Dünya'da insan varlığı sayısı hızla yükselirken, tarımsal gıda üretim alan ve imkanları ise çeşitli nedenlerle azalma eğilimindedir. Ayrıca belirsizleşen iklim şartları, COVID-19 salgını, Rusya - Ukrayna savaşı gibi gelişmeler tarımsal emtia fiyatlarının hızla yükselmesine neden olmuştur. Ulusal ekonomilerde problemlerin başında cari açık gelmektedir. Cari açığın kapatılamaması, sürdürülebilir kalkınma için önemli bir risktir. Türkiye de cari açık veren ülkelerden birisidir. Cari açığı kapatmanın yolu yerli üretimi; özellikle katma değeri yüksek ürünlerle artırmaktır. Tüm bu gelişmeler, tarım makineleri sektöründe Ar-Ge ve yenilik kültürünün yaygınlaşması gereksinimi doğurmaktadır. Bu araştırmada Konya tarım makineleri sektöründeki üretici firmalar nezdinde Ar-Ge ve yeniliğe verilen önem derecesinin, ihracat değerleri ile olan ilişkisi ortaya konulması amaçlanmıştır. Yöntem olarak, araştırma kapsamında hipotezler geliştirilmiş, bu hipotezlerin doğruluğunu test etmek amacıyla SPSS paket programı kullanılarak fark testleri (t testi) ile çapraz ilişki analizleri (Ki-Kare) gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Türkiye genelinde en yoğun olarak Konya'da üretilen tarım makineleri imalatçıları kısıtında kalmak kaydıyla çeşitli firma özelliklerinin Ar-Ge ve yenilik performansları üzerine bir analiz sunmaktadır. Bu sonuçlar, özellikle yüksek ihracat performansı gösteren firmaların, inovatif faaliyetlere daha fazla kaynak ayırdığı ve bu alanda daha örgütlü yapılar kurduğu yönünde yorumlanabilir. Araştırma bulguları firmaların kuruluş tarihleri, ihracat gelirleri, Ar-Ge ve yenilik birimlerinin varlığı, prototip geliştirme ve Ar-Ge projeleri sayısı gibi faktörlerin, firmaların inovasyon kabiliyetleriyle güçlü bir korelasyona sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector is one of the main pillars on which the national economy is built in our country. Areas that are the source of production of basic food, which is at the top of the list of human needs, can be processed with agricultural machinery and are the market for the products produced by this sector. While the number of human beings in the world is increasing rapidly, agricultural food production areas and opportunities tend to decrease for various reasons. In addition, developments such as uncertain climatic conditions, the COVID-19 pandemic, and the Russia-Ukraine war have caused agricultural commodity prices to rise rapidly. The current account deficit is one of the main problems in national economies. Failure to close the current account deficit is an important risk for sustainable development. Türkiye is one of the countries with a current account deficit. The way to close the current account deficit is to increase domestic production, especially with high value-added products. All these developments lead to the need for the spread of R&D and innovation culture in the agricultural machinery sector. In this study, it is aimed to reveal the relationship between the degree of importance given to R&D and innovation by the manufacturers in Konya agricultural machinery sector and export values. As a method, hypotheses were developed within the scope of the study, and in order to test the accuracy of these hypotheses, difference tests (t-test) and cross relationship analyzes (Chi-Square) were performed using SPSS computer program. The study provides an analysis on the R&D and innovation performances of various firm characteristics with the restriction of agricultural machinery manufacturers, which are most intensively produced in Konya across Türkiye. These results can be interpreted that firms with high export performance allocate more resources to innovative activities and establish more organized structures in this field. The findings of the study reveal that factors such as date of establishment, export revenues, presence of R&D and innovation units, prototype development and number of R&D projects have a strong correlation with firms' innovation capabilities.