Elektrikli araç yangınlarında müdahalede, itfaiye ekiplerine destek olacak faydalı tasarım
Useful desing to support fire teams in intervention in electric vehicle fires
- Tez No: 878344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte, yangın riskleri de artmaktadır ve bu durum itfaiye ekiplerinin müdahale stratejilerini değiştirmektedir. Özellikle, lityum iyon bataryaların kullanımıyla ilgili yangın riski, itfaiyeciler için yeni zorluklar doğurmaktadır. Bu tez, elektrikli araç yangınlarına müdahaleyi kolaylaştırmak için yenilikçi tasarımı ele almaktadır. Elektrikli araç yangınlarıyla mücadele, özel ekipmanlar ve teknikler gerektirir. Bu tür yangınlara müdahalede standart yangın söndürme prosedürlerinden farklı yaklaşımlar gerekebilir. Bu tez, yangın söndürme yöntemleri, özel ekipmanlar ve araç tasarımları gibi konuları detaylı bir şekilde ele alarak itfaiye ekiplerine kılavuzluk etmektedir. Ayrıca, lityum iyon bataryaların yangın davranışlarına ilişkin detaylı analizler sunulmakta ve bu tür yangınlara müdahale edilirken karşılaşılabilecek zorluklar ve bunların üstesinden gelme yöntemleri tartışılmaktadır. Elektrikli araç yangınları sırasında ortaya çıkabilecek zehirli gazlarla nasıl başa çıkılacağı, güvenlik protokollerinin nasıl oluşturulacağı ve itfaiye ekiplerinin risklerini nasıl azaltacakları gibi konular da incelenmektedir. Tezin ana hedefi, itfaiye ekiplerine tamamen elektrikli araç yangınlarına daha güvenli, hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmeleri için gerekli bilgi ve faydalı tasarım sunmaktır. Bu tasarımlar sayesinde, elektrikli araç yangınlarının kontrol altına alınması ve olası zararların en aza indirilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
With the proliferation of electric vehicles, the risks of fires have also increased, necessitating a change in firefighting strategies. Particularly, the risk of fires associated with the use of lithium-ion batteries poses new challenges for firefighters. This thesis focuses on innovative design to facilitate intervention in electric vehicle fires. Combatting electric vehicle fires requires specialized equipment and techniques, often differing from standard firefighting procedures. This thesis provides comprehensive insights into firefighting methods, specialized equipment, and vehicle designs to guide firefighting teams. Furthermore, detailed analyses of the fire behavior of lithium-ion batteries are provided, along with discussions on the challenges encountered during intervention in such fires and methods to overcome them. Topics such as handling toxic gases emitted during electric vehicle fires, establishing safety protocols, and reducing risks for firefighting teams are also examined. The primary aim of the thesis is to provide firefighting teams with the necessary knowledge and useful designs to intervene in electric vehicle fires safely, quickly, and effectively. Through these designs, the control of electric vehicle fires and the minimization of potential damages will be ensured.