Alfa kuşağına atfedilen dört becerinin erken çocukluk dönemi kapsamında araştırılması: Dijital okuryazarlık, problem çözme ve eleştirel düşünme, yaratıcılık, iş birliği
Examining four skills attributed to the alpha generation in the context of early childhood: Digital literacy, problem-solving and critical thinking, creativity, collaboration
  1. Tez No: 878343
  2. Yazar: BETÜL YILDIZHAN BORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Dönüştürücü bir etkiye sahip olduğu düşünülen Alfa kuşağı, önceki kuşaklardan farklı olarak birçok beceriyi çok daha erken yaşlarda edinmektedir. Bu açımlayıcı sıralı karma desen çalışmasında erken çocukluk dönemi Alfa kuşağının kendilerine atfedilen“dijital okuryazarlık, problem çözme ve eleştirel düşünme, yaratıcılık ve iş birliği”becerilerine sahip olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, Diyarbakır ilinin devlet okullarında ve özel okullarında okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş arası normal gelişim gösteren 279 çocuk ve bu çocuklara ilişkin bilgi veren 33 ebeveyn ve 12 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, çocukları çok yönlü değerlendirmek amacıyla farklı veri kaynaklarından“Kişisel Bilgi Formu,”“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”,“Çocuklar İçin Medya Okuryazarlık Ölçeği”,“Erken Çocukluk Yaratıcılık Ölçeği”,“Sosyal Beceri Ölçeği”,“öğretmenlerle ve ebeveynlerle yapılan görüşmeler”ve“gözlem formu”veri toplama araçları kullanılarak toplanmıştır. Elde edlen nicel bulgularda, erken çocukluk dönemi Alfa kuşağının problem çözme ve eleştirel düşünme, yaratıcılık, iş birliği becerisinin yüksek düzeyde, dijital okuryazarlık becerisinin ise orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca problem çözme ve eleştirel düşünme, dijital okuryazarlık becerisinin, çocuğun sahip olduğu dijital araçlara, sosyoekonomik seviyesine, yaratıcılık becerisinin ise okulların sahip olduğu teknolojik donanıma göre farklılaştığı saptanmıştır. Nicel bulgulara benzer şekilde nitel bulgularda ise erken çocukluk dönemi Alfaların yüksek potansiyele sahip olup hızlı öğrenebildikleri, görsel öğrenmelerinden kaynaklı birçok kavramı YouTube'tan öğrendikleri tespit edilmiştir. Eğitim hayatına başlamadan bile hazırbulunuşluk düzeylerinin ileri seviyede olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda bu çocukların yapay zeka destekli dijital araçlarla etkileşime geçtikleri, problem durumlarını ve fiziksel oyunlarını sanal ortamlardaki gibi kurguladıkları tüm bu durumların eğitim teknolojisi bağlamında bazı entegrasyonların yeniden değerlendirilmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The Alpha generation, considered to have a transformative impact, acquires many skills at a much earlier age compared to previous generations. This explanatory sequential mixed-methods study investigates whether the early childhood Alpha generation possesses the attributed skills of“digital literacy, problem-solving and critical thinking, creativity, and collaboration.”The study's participants consisted of 279 normally developing children aged 5-6 attending preschool in public and private schools in Diyarbakır, along with 33 parents and 12 teachers who provided information about these children. Data for the study were collected from several sources to comprehensively evaluate the children, using tools such as the“Personal Information Form,”“Problem-Solving Skills Scale,”“Media Literacy Scale Child Form,”“Early Childhood Creativity Scale,”“Social Skills Scale,”“interviews with teachers and parents,”and“observation forms.”Quantitative findings indicated that the Alpha generation in early childhood exhibited high levels of problem-solving and critical thinking, creativity, and collaboration skills, while their digital literacy skills were at a moderate level. Additionally, it was found that problem-solving, critical thinking, and digital literacy skills varied according to the child's access to digital devices and socioeconomic status, while creativity skills differed based on the technological resources available in schools. Similar to the quantitative findings, qualitative findings revealed that early childhood Alphas had high potential, learned quickly, and acquired many concepts from YouTube due to their visual learning preferences. It was determined that their readiness level was advanced even before starting their formal education. Furthermore, these children interacted with AI-supported digital tools, constructed problem situations, and engaged in physical games similarly to how they do in virtual environments. This highlights the need to reassess some of the integrations within the context of educational technology.