Algılanan stres ve psikolojik belirtilerin bireyin beden duyumlarıyla ilişkisinin yordanmasına yönelik bir çalışma
Perceived stress and psychological symptoms the relationship of the individual with body sensations a study on prediction of
- Tez No: 878364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ARDUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı algılanan stres ile psikolojik belirtileri yordamak ve beraberinde eşlik eden beden duyumlarını araştırmak amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi 18-65 yaş arası yetişkinlerden oluşmaktadır. Katılımcıların 267'si kadın (%68.50) ve 123'ü (%31.50) erkek olup toplam 390 kişidir. Çalışmada Demografik Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), SCL90-R Ölçeği ve Beden Duyumları Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Ölçümlerden elde edilen düzeylerin demografik değişkenlere göre farkının incelenmesi için iki gruplu demografik değişkenler için bağımsız örneklem t-testi ikiden fazla gruplu demografik değişkenler için ise tek yönlü Anova analizi yapılmıştır. Bağımsız değişkenin/değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etki düzeyinin incelenmesi için doğrusal/çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların ile kategorik değişkenlerin kategori grupları arasındaki farklılıkların anlamlılığındaysa değişkenlere göre farkının incelenmesi için iki gruplu değişkenler için bağımsız örneklem t-testi ikiden fazla gruplu değişkenler için ise tek yönlü Anova analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara ulaşmak için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Bu araştırmada algılanan stres ve psikolojik belirtilerin bireyin beden duyumlarıyla arasındaki ilişkinin öngörülebildiği sonucuna ulaşılmıştır. Algılanan stresin artması, psikolojik belirtilerin görülmesine ve beden duyumlarının hissedilmesinde olumlu olarak etkide bulunmaktadır. Mevcut çalışma literatüre bireylerin günlük işlevsellikleri etkilenebileceği düşünüldüğü için gerekli stratejilerin geliştirilmesi açısından önemli katkı sağlayabileceği düşünülmektedir ve diğer araştırmacılar için yeni çalışma alanları ve hipotezler oluşturulmasına olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the prediction of perceived stress and psychological symptoms and to explore the accompanying bodily sensations. The sample of the study consists of adults aged between 18 and 65 years. There are 267 female participants (68.50%) and 123 male participants (31.50%), making a total of 390 individuals. In the study, a Demographic Information Form, Perceived Stress Scale (PSS), SCL90-R Scale, and Body Sensations Scale (BSS) were used. Independent samples t-test was conducted for two-group demographic variables and one-way ANOVA analysis was performed for demographic variables with more than two groups to examine the differences in levels obtained from measurements according to demographic variables. Linear/multiple linear regression analysis was used to examine the level of effect of independent variable(s) on the dependent variable. Independent samples t-test was conducted for two-group variables and one-way ANOVA analysis was performed for variables with more than two groups to examine the differences in scores obtained from scales among categorical variables. SPSS 25.0 software was used to reach the findings of the study. The results of this study suggest that the relationship between perceived stress and psychological symptoms can predict an individual's bodily sensations. An increase in perceived stress positively contributes to the occurrence of psychological symptoms and the perception of bodily sensations. The current study is considered to contribute significantly to the development of necessary strategies in terms of its potential impact on daily functionality of individuals, as perceived in the literature. It may also facilitate the exploration of new research areas and hypotheses for other researchers.