Bilgi işlemsel düşünme ile bütünleştirilmiş sorgulayıcı fen öğretiminin sorgulama ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of inquirying science teaching integrated with computational thinking on inquiry and computational thinking skills
  1. Tez No: 878365
  2. Yazar: HASAN TOMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı bilgi işlemsel düşünmeyi sorgulayıcı fen öğretimi ile bütünleştirmek ve bilgi işlemsel düşünme ile bütünleştirilmiş sorgulayıcı fen öğretiminin öğrencilerin sorgulama ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisini belirlemektir. Araştırmanın katılımcılarını 14'ü deney 14'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 28 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Örnekleme seçiminde uygun örnekleme metodu tercih edilmiş olup çalışmanın grupları ise rastgele atama yöntemi ile oluşturulmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında“Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği”ve“Fen'e Yönelik Sorgulayıcı Öğrenme Becerileri Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler parametrik olmayan (non-parametrik) istatistiki yöntemlerle analiz edilmiştir. Analiz sonuçları doğrultusunda; deneysel süreç öncesi deney ve kontrol gruplarının bilgi işlemsel düşünme ve sorgulayıcı öğrenme becerileri açısından denk oldukları, deneysel süreç sonrasında ise her iki beceri için bilgi işlemsel düşünme ile bütünleştirilmiş sorgulayıcı fen öğretiminin, deney grubunu pozitif yönde etkileyerek deney grubu yararına manidar bir farklılık oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca yine deney grubu öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme ile sorgulayıcı öğrenme becerileri arasında pozitif yönde anlamlı ve yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur. Diğer yandan her iki grupta da cinsiyetin hem bilgi işlemsel düşünme becerileri hem de sorgulayıcı öğrenme becerileri açısından istatistiki açıdan anlamlı düzeyde etkili bir değişken olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları dikkate alınarak fen bilimleri dersinde sorgulayıcı öğretime yer verilmesi ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirici etkinliklerin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to integrate computational thinking with inquiry science teaching and to determine the effect of inquiry science teaching integrated with computational thinking on students' inquiry and computational thinking skills. The participants of the study consist of a total of 28 seventh grade students, 14 in the experimental group and 14 in the control group. Convenience sampling method was preferred in sampling selection, and the groups of the study were formed by random assignment method.“Computational Thinking Skills Scale”and“Inquiry Learning Skills Perception Scale for Science”were used to collect research data. Data were analyzed with non-parametric statistical methods. In line with the analysis results; Before the experimental process, it was observed that the experimental and control groups were equivalent in terms of computational thinking and inquiry learning skills, and after the experimental process, inquiry science teaching integrated with computational thinking for both skills positively affected the experimental group and created a significant difference for the benefit of the experimental group. Additionally, a positive, significant and high level relationship was found between the experimental group students' computational thinking and inquiry learning skills. On the other hand, it was determined that gender was not a statistically significantly effective variable in terms of both computational thinking skills and inquiry learning skills in both groups. Considering the research results, it was suggested that inquiry teaching should be included in the science course and activities that develop computational thinking skills should be increased.