Tüketim kültürünün inşasından postmodern zamanlara Web 2.0'da 'aşk' olgusu: Aşk ile tüketim ilişkisinde sosyal medyanın etkisinin incelenmesi
From the construction of consumer culture to postmodern times: The 'love' phenomenon in Web 2.0: Analysing the effect of social media on the relationship between love and consumption
  1. Tez No: 878373
  2. Yazar: ESRA PELİN GÜREGEN DEREBOYU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLNUR TANDAÇGÜNEŞ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışmanın amacı postmodern tüketim toplumunun en popüler iki kavramı olan aşk ile tüketim arasındaki ilişkiyi anlamak ve sosyal medya kullanımının bu ilişkiye etkisini incelemektir. Postmodern tüketim toplumunda aşk, diğer tüm artefaktlar gibi tüketilebilir bir forma evrilmiş ve endüstri tarafından ehlileştirilmiştir. Bu kapsamda romantik bir formüle indirgenen aşk, haz ile eşdeğer tutulmuş ve inisiyatif dahilinde performe edilebilen ve benliğin icra edildiği bir simülakr olarak tanımlanmıştır. Bireylerin aşk biçimleri ile tüketim davranışları arasındaki ilişkide sosyal medya kullanımının etkisinin incelendiği bu çalışmada kantitatif bir araştırma deseni olan betimsel ve ilişkisel araştırma yaklaşımlarından faydalanmıştır. İstanbul'da ikamet eden 25-34 yaş arası katılımcıların örneklemi oluşturduğu çalışmada veriler anket yöntemi ile elde edilmiş ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda oyun gibi aşk, mantıklı aşk ve sahiplenici aşk biçimi ile hedonik tüketim davranışı arasında bir ilişki bulgulanmış ve sosyal medya kullanımının ise söz konusu ilişkiyi arttırdığı ortaya konmuştur. Bu doğrultuda tez kapsamında kavramsallaştırılan ve aşkın simüle edilmiş formunu işaret eden simülaşk, oyun gibi aşk biçimi üzerinden anlaşılmaya çalışılmış ve aşkın modüler (kullan-at) bir tüketim nesnesi haline gelme süreci postmodern tüketim toplumu kapsamında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the relationship between love and consumption, the two most popular concepts of postmodern consumer society, and to examine the effect of social media use on this relationship. In the postmodern consumer society, love, like all other artefacts, has evolved into a consumable form and has been tamed by the industry. In this context, love, which has been reduced to a romantic formula, has been equated with pleasure and defined as a simulacrum that can be performed within the initiative and where the self is performed. In this study, which examines the effect of social media use on the relationship between individuals' love styles and consumption behaviours, descriptive and relational research approaches, which is a quantitative research design, were used. In the study, in which participants between the ages of 25-34 residing in Istanbul constituted the sample, the data were obtained by questionnaire method and analysed using SPSS software. As a result of the research, a relationship was found between playful love, logical love, possessive love and hedonic consumption behaviour and it was revealed that the use of social media increases this relationship. In this direction, simulove which is conceptualised within the scope of the thesis and which indicates the simulated form of love, has been tried to be understood through the form of love like a game and the process of love becoming a modular (disposable) consumption object has been examined within the scope of postmodern consumer society.