İnşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları: Tekirdağ ilinde bir alan araştırması
Occupational health and safety practices in the construction sector: A field research in Tekirdağ
  1. Tez No: 878384
  2. Yazar: MİKAİL EĞİLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İş kazalarının engellenmesi Türkiye'de ele alınması gereken önemli bir konudur. Özellikle Türkiye'de inşaat sektörü ekmek kapısı noktasında ekonomide büyük bir paya sahiptir. Çoğunluğun vasıfsız olarak çalıştığı bu sektörde yaşanan iş kazaları iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının önemini artırmaktadır. Türkiye'de iş kazalarının en çok yaşandığı sektör inşaat sektörüdür. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmada inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları Tekirdağ ilinde bir alan araştırması incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında Tekirdağ'da 18 inşaat işçisi ve 14 inşaat işvereni ile görüşme yapılmıştır. Katılımcılarla iş sağlığı ve güvenliği hakkında bire bir görüşme yapılarak bilgi düzeyleri incelenmeye çalışılmıştır. Bildiklerini sahada ne kadar uygulayabildikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yine aynı şekilde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun Tekirdağ ilinde uygulanabilirliği hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Katılımcıların 6331 sayılı Kanun hakkında bilgilerinin teoride kaldığı, uygulamaya geçiremedikleri gözlemlenmiştir. Önlem almak bedel ödemekten daha ucuzdur anlayışıyla uygulamanın önemine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protection of job accidents is an important subject to be held in our conntry . Especially, the construction sector has a great role in earning life point in our country. İn this sector nıost of the workers are unqualified and the work health and work security are becoming more important day by day. İn our country, the most work accidents are seen in construction sector. İn this study, in-depth interview technique, one of the qualitative research methods, was used. In this study, occupational health and safety practices in the construction industry were examined in a field research in Tekirdağ province. Within the scope of this study, 18 construction workers and 14 construction employers were interviewed in Tekirdağ. One-on-one interviews were held with the participants to examine their knowledge levels about occupational health and safety. An attempt was made to determine how well they were able to apply what they knew in the field. Likewise, their opinions on the applicability of the Occupational Health and Safety Law No. 6331 in Tekirdağ are included. It was observed that the participants' knowledge about Law No. 6331 remained in theory and they could not put it into practice. The importance of implementation was emphasized with the understanding that taking precautions is cheaper than paying the price.