İnşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları üzerine bir araştırma: Ankara ili örneği
A research on the occupational health and safety applications in construction sector: An example of Ankara
- Tez No: 431087
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tez çalışmasında iş sağlığı ve iş güvenliği kavramları üzerinde durulmuştur. İş sağlığı ve güvenliğikavramı, teknik, hukukî ve sosyo-ekonomik açılardan irdelenmiştir. Bu irdelemede inşaat projelerinde meydana gelen iş kazaları, bu kazalara sektör çalışanlarının bakışı ve iş kazaları sonrası neler yapılabileceği konuları ele alınmıştır. Bu konuların anlaşılabilmesi için 2014 yılı içinde Ankara genelinde 384 inşaat projesinde çalışanlar (İşveren, teknik eleman, işçi gibi) ile anket çalışması yapılmıştır. İş kazalarına sebebiyet verdiği düşünülen parametrelerin birbirleriyle etkileşimlerideğerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda risk değerlendirmesi kavramının farkındalık oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Değerlendirmeiş sağlığı ve güvenliği eğitiminin yap-sat sektöründe %49,2 oranında, anahtar teslimi işlerde %100 oranında verildiğini ortaya koymuştur. Mevcut bir tehlikeye karşı toplu koruma önlemleri kapsamında, alt yapı firmalarının tamamında tehlike ile olan mesafenin artırıldığı, toplu konut firmalarında %90,5 oranında tehlike kaynağının izole edildiği ortaya çıkan çarpıcı noktalardan bazılarıdır. Tez çalışması kapsamında elde edilen sonuçların inşaat sektörü iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin gelişmesine olumlu katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the terms“occupational health”and“occupational safety”were dwelled upon. These concepts were studied in technical, legal and socio-economic aspects. In this study, the occupational accidents in construction projects, the views of the sector employees to such accidents, and what could be done after the accidents were discussed. A survey on 384 sector employees (employer, technical staff, construction workers and so on.) was carried out in different places of Ankara Metropolitan during 2014 to see the points in details. The interaction between the parameters that lead occupational accidents were assessed. At the end of the study, it was concluded that the concept of risk evaluation has created an awareness. The results showed that the occupational health and safety training were provided in build-and-sell sector at 49,2% rate; however, in turn-key projects, the rate of the provided training was 100%. Among the results within the framework of mass protection measures against dangers, it was observed that all infrastructure firms has significantly increased the distance to risks, and mass-housing firms has insulated the source of dangers at 90.5% rate. It is thought that the results of this master's thesis may contribute to the occupational health and safety training.