Havalimanının bölge turizmi üzerine etkisinin araştırılması: GAP Havalimanı örneği
Investigation of the effect of the airport on regional tourism: GAP Airport example
  1. Tez No: 878388
  2. Yazar: ABDÜLAZİZ AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DEMİRTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Şanlıurfa'da mevcut turizm potansiyeli günden güne hızla artmaktadır. Özellikle yapılan arkeolojik kazı çalışmaları neticesinde Göbeklitepe ve Karahantepe keşifleri ile birlikte dünyanın ilgisi Şanlıurfa üzerine odaklanmış durumdadır. Bu keşifler, Şanlıurfa'nın mevcut turizm potansiyeline olumlu etki oluşturmuştur. Keşfedilen bu tarihi alanların ziyaret edilmesi amacıyla Şanlıurfa'ya ulaşım daha çok havayolu ile gerçekleşmektedir. Bu çalışmanın amacı, GAP Havalimanının topluma sosyo-kültürel etkisinin yanında seyahat acentelerine, yiyecek içecek işletmeleri, otel işletmeleri ve turizm sektörüne destek sağlayan diğer tedarik firmalarına dolayısıyla bölge turizmin gelişimine olan ekonomik katkısının ölçülmesi ve değerlendirilmesidir. Bu bağlamda Şanlıurfa'da faaliyet gösteren seyahat acenteleri, otel işletmeleri, kamu kurum/kuruluşları ve STK'LAR olmak üzere toplamda 27 mülakat verisi elde edilmiştir. Ayrıca Şanlıurfa'da yaşayan 397 kişiye bireysel anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda GAP Havalimanının bölge turizmi etkisi üzerine analizi yapılmıştır. GAP Havalimanının bölge turizmine etkisini değerlendirmekte olan bu çalışmanın ilk defa yapılması araştırmanın önemini göstermektedir. Elde edilen sonuçlara göre, GAP Havalimanı Şanlıurfa ve çevresinde bölgenin turizmine, kültürel ve ekonomik yapısına, sanayisine, eğitimine, sağlık gibi sektörlere katkı sağladığı görülmüştür. Bölgenin kalkınması ve gelişimi için yeni yatırımların, teşvik ve desteklerin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The current tourism potential in Şanlıurfa, one of the oldest cities in the world, is increasing rapidly day by day. Especially with the discoveries of Göbeklitepe and Karahantepe as a result of archaeological excavations, the world's attention has focused on Şanlıurfa. These discoveries have had a positive impact on Şanlıurfa's current tourism potential. In order to visit these discovered historical sites, transportation to Şanlıurfa is mostly done by air. The aim of this study is to measure and evaluate the socio-cultural impact of GAP Airport on society, as well as its economic contribution to travel agencies, food and beverage businesses, hotel businesses and other supply companies that support the tourism sector, and therefore to the development of tourism in the region. In this context, a total of 27 interview data were obtained from travel agencies, hotel managements, public institutions/organizations and NGOs operating in Şanlıurfa. Additionally, an individual survey was conducted on 397 people living in Şanlıurfa. In line with the data obtained, an analysis was made on the impact of GAP Airport on regional tourism. The fact that this study, which will measure the impact of GAP Airport on regional tourism for the first time, shows the importance of the research. According to the results obtained, GAP Airport will contribute to the tourism, cultural and economic structure, industry, education, health, etc. sectors in Şanlıurfa and its surroundings. It reveals the importance of new investments, incentives and supports for the development and development of the region.