Açıkhava reklam ortamlarında görsel tasarım
Visual design of outdoor advertisement mediums
  1. Tez No: 204958
  2. Yazar: EMİNE ÖZEN OKAT ÖZDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BELMA GÜNERİ FIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Sanayi Devrimi ile başlayan süreçte üretimin artışına paralel olarak meydanagelen rekabet ortamı yeni bir kavramın doğmasına yol açmıştır. Bu kavrampazarlama olarak adlandırılmaktadır. Yaratıcı yönünün fazla olması ve yeniliğe açıkbir alan olması nedeniyle pazarlama karmasının en önemli elemanı olan reklam isebu sürecin bir sonucu olarak yapılanmıştır. Reklam mal ve hizmet üreten işletmelerin tüketicileriyle kurdukları bir bağolarak düşünüldüğünde, reklamın, hedef kitlesiyle buluşacağı ortam sorunu ortayaçıkmıştır. Bu bağlamda yaşanan toplumsal ve teknolojik gelişmelerin paralelindebasılı, yayın yapan ve diğer başlıkları altında hedef kitle ile reklamverenler arasındabir bağ oluşturacak ortamlar çeşitlenmiştir.Bu çalışma, diğer reklam ortamları başlığı altında gruplanan açıkhava reklamortamlarını, görsel tasarımın olmazsa olmaz unsurları bağlamında, açıkhavareklamlarında etkinlik ve başarının belirleyicileri yönünden irdelemeye yönelik birçalışmadır. Birinci bölümünde reklam kavramına açıklık getirilen çalışmanın ikincibölümünde, görsel tasarım sürecinin tanımı ve görsel tasarım unsurlarınınanlamlandırılmasına yer verilmiştir. Bu çerçevede yapılan tanımlardan yola çıkılarakaçıkhava reklamlarında görsel tasarım yönünden olması gerekenler açıklanmıştır.Çalışmanın işaret etmek istediği noktayı netleştirmek açısından açılımıgerçekleştirilen üçüncü ve son bölümde ise telekomünikasyon sektörünün iki büyükmarkası Avea ve Turkcell Türkiye'deki açıkhava reklamlarında en büyük payı almalarınedeniyle analizi yapılacak markalar olarak belirlenmiştir. Bu noktada, her ikimarkanın da ulaşım aracı kullanan hedef kitleye yönelik hazırladığı açıkhavareklamlarının niteliksel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
By the process that begins with Industrial Revolution, a new term -?Marketing?- was born according to the rising rivalry as a result of augmentation ofproduction. Advertising, as the most creative and avant-garde element of marketing,is the most important component of marketing process.While considering advertising as the connection between goods and/or serviceproducing foundations and their target mass, problem of finding a medium has arisedto bring together advertisement and consumer. In this context, according to socialand technologic developments, many varius mediums has appeared in printed andthe other kinds of areas for the purpose of building a connection between advertisingindivuduals / foundations and their target mass.This thesis? aim is examining out-door advertisements in terms of effectivenessand success within indispensable components of visual design. In the first part of thisstudy, process and components of visual design has explained. After that, out-dooradvertisements? visual design components explained by using these definations. Inorder to clarify the thesis? main idea, two necessary firms of telecomunication sector,Avea and Turkcell, which are getting the largest part from the sector?s profit, hadbeen selected for analysis in the third and the last part. At this part, both of thebrands? out-door advertisements, that are intended the target mass consisting ofpeople using vehicles, explained by qualitative analysis.