Sentetik tekstil atıksularında MgO2 ile boyar madde oksidasyonu
Oxidation of dyes with MgO2 in synthetic textile wastewaters
  1. Tez No: 878394
  2. Yazar: ÖMER ŞAHİN SARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Tekstil boyası içeren atık suların gelişmiş oksidasyon süreçleri aracılığıyla çevre dostu yöntemlerle arıtılması, ekolojik ve çevresel sağlık için büyük önem taşımaktadır. Magnezyum peroksit (MgO2), güçlü oksitleme potansiyeli ile çevre dostu bir oksidan olarak öne çıkmaktadır. MgO2'in atık sulardaki tekstil boyalarını oksitleme potansiyelinin incelenmesi, çevre dostu arıtma yöntemlerinin yaygınlaştırılmasını ilerletebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada amaç, RB5 tekstil boyasının oksidasyonunda Fe2+/MgO2 prosesinin etkinliğini araştırmaktır. Fe2+/MgO2 süreci için optimum pH ve Fe2+/MgO2 oranı sırasıyla, 2,50 ve 0,40 olarak tespit edilmiştir. Bu koşullar altında, 200 mg/L RB5 çözeltisi için, Fe2+/MgO2 60 dakikada 0,04 g MgO2 ile tam renk giderimi elde etmiş bulunmaktadır. MgO2 kullanılarak yapılan çalışmalar, RB5'in giderilmesinde yüksek potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulguların, etkili ve çevre dostu bir yaklaşım sunarak, boyar madde içeren atık su arıtımında önemli faydalar sağlaması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
The treatment of wastewater containing textile dyes through advanced oxidation processes using environmentally friendly methods is of great importance for ecological and environmental health. Magnesium peroxide (MgO2) stands out as an eco-friendly oxidant with strong oxidation potential. Investigating the oxidation potential of MgO2 for textile dyes in wastewater is thought to advance the proliferation of eco-friendly treatment methods. The aim of this study is to investigate the effectiveness of the Fe2+/MgO2 process in the oxidation of RB5 textile dye. The optimum pH and Fe2+/MgO2 ratio for the Fe2+/MgO2 process were determined to be 2,50 and 0,40, respectively. Under these conditions, for a 200 mg/L RB5 solution, complete color removal was achieved with 0,04 g of MgO2 within 60 minutes using the Fe2+/MgO2 process. Studies using MgO2 have shown that it has high potential in the removal of RB5. These findings are expected to provide significant benefits in the treatment of dye-containing wastewater, offering an effective and environmentally friendly approach.