Obez bireylerde egzersizin plazma GLP-1 seviyesine etkisi
Effect of exercise on plasma GLP-1 level in obese individuals
- Tez No: 878393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ, PROF. DR. TANER BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Sağlık Eğitimi, Spor, Endocrinology and Metabolic Diseases, Health Education, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Obezite, sağlığı bozacak miktarda yağ artışıyla karakterize edilen ve küresel ölçekte yaygın bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavi yaklaşımlarından biri, glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1) agonistlerinin kullanımıdır. GLP-1, pankreasın beta hücrelerinden insülin salgılanmasını uyararak glikoz homeostazını düzenleyen önemli bir inkretin hormonudur. Ancak, obez bireylerde GLP-1 sekresyonunun bozulabileceği bilinmektedir. Bu tezin amacı, obez bireylerde egzersizin plazma GLP-1 seviyelerine etkisini araştırmaktır. Egzersizin GLP-1 düzeylerine olan etkisini anlamak, obezite tedavisinde alternatif ve tamamlayıcı yaklaşımlar geliştirmeye katkı sağlayabilir. Bu bağlamda, çalışmamız, egzersizin obezite ve GLP-1 arasındaki ilişki üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi gören 22 kadın obezite hastası üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri, klinik bulguları ve metabolik göstergeleri kaydedilmiş, kardiyolojik muayeneleri yapılmıştır. Katılımcılar, direnç egzersiz grubu ve aerobik egzersiz grubu olarak ikiye ayrılmış ve her iki gruba da diyet tavsiyesi verilmiştir. Araştırma 8 hafta süresince devam etmiş, 0., 4. ve 8. haftalarda GLP-1 düzeylerini ölçmek için kan örnekleri alınmıştır. Aynı zaman aralıklarında BIA cihazı aracılığıyla vücut kompozisyonu verileri elde edilmiş olup, her antrenman öncesi, ortası ve sonrası tansiyon ölçümleri yapılmıştır. Egzersiz sırasında kalp atım hızları kontrol edilerek egzersiz şiddeti ayarlanmıştır. Sonuç olarak, obez kadınlarda egzersizin GLP-1 hormon salgısını anlamlı şekilde etkilemediği ortaya konmuştur. Bununla birlikte, katılımcıların kilo, yağ yüzdesi, yağ kütlesi ve vücut kitle indeksi gibi vücut kompozisyonu parametrelerinde anlamlı düşüşler gözlenmiştir. Bu bulgular, egzersizin obezite yönetiminde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity, characterized by an excessive increase in fat that impairs health, is a prevalent global health issue. One of the treatment approaches involves the use of glucagon-like peptide-1 (GLP-1) agonists. GLP-1 is an important incretin hormone that stimulates insulin secretion from pancreatic beta cells, thereby regulating glucose homeostasis. However, it is known that GLP-1 secretion may be impaired in obese individuals. This thesis aims to investigate the impact of exercise on plasma GLP-1 levels in obese individuals. Understanding the effect of exercise on GLP-1 levels could contribute to developing alternative and complementary approaches to obesity treatment. In this context, our study comprehensively examines the effects of exercise on the relationship between obesity and GLP-1 secretion. The research was conducted on 22 female obese patients receiving treatment at the Zonguldak Bülent Ecevit University Obesity and Diabetes Practice and Research Center. The demographic information, clinical findings, and metabolic indicators of the participants were recorded, and cardiological examinations were performed. The participants were divided into resistance exercise and aerobic exercise groups, with dietary advice given to both groups. The study lasted for 8 weeks, during which blood samples were taken at the 0th, 4th, and 8th weeks to measure GLP-1 levels. Body composition data were obtained using a BIA device at the same intervals, and blood pressure measurements were taken before, during, and after each training session. Exercise intensity was adjusted by monitoring heart rates during exercise. The results indicate that exercise did not significantly affect GLP-1 hormone secretion in obese women. However, significant reductions were observed in body composition parameters such as weight, fat percentage, fat mass, and body mass index. These findings suggest that exercise may have a positive impact on obesity management.