Türkiye, Hollanda ve İsveç'teki yaşlı bakım uygulamalarının karşılaştırılması ve Türkiye için yaşlı bakım modeli önerisi
Comparison of elderly care practices in Turkey, the Netherlands and Sweden and a recommended elderly care model for Turkiye
- Tez No: 878401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Dünyada en hızlı yaşlanan ülkeler arasında yer alan Türkiye için gelecek yıllarda toplumsal yaşlanmanın önemli bir problem olarak ortaya çıkması beklenmektedir. Türkiye'nin yaşlı nüfusun artması, kadının iş hayatında daha aktif rol alması, geleneksel aile yapısının değişmesi, evlenme yaşının yükselmesi, çocuk sayısındaki azalma gibi pek çok nedenler yaşlı bireyin bakımı ile ilgili sorunların gün geçtikçe daha görünür olmasına neden olmaktadır. Araştırma, birinci aşamasında ikincil veri kaynaklarından ve ikinci aşamasında derinlemesine görüşme tekniği ile elde edilen verilerin analizi sonunda bir model önerisi geliştirmeyi hedefleyen, fenomoloji (hermenütik) yaklaşımın kullanıldığı niteliksel bir çalışmadır. Çalışmanın birinci aşamasında belirlenen hedef doğrultusunda Türkiye, Hollanda ve İsveç'in yaşlı bakım uygulamalarına yönelik ikincil veriler incelenmiş, konulara göre sınıflandırılmış ve Microsoft Office programında Excel tabloları oluşturularak hedef doğrultusunda karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'de yaşlılara yönelik hizmeti sunan sekiz, hizmeti alan 65 yaş ve üzeri yedi katılımcı olmak üzere toplamda 15 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Betimsel analizde katılımcıların ifadelerinden alıntılar yapılmıştır. İçerik analizinde, tümevarım yaklaşımı ile kodlama yapılmış, kod sıklıkları ve dağılımları saptanmış, temalar oluşturulmuş, kod ve alt kodlar arasındaki ilişkilerin hesaplanmış ve haritalandırılması yapılmıştır. Niteliksel araştırma verileri MAXQUDA bilgisayar programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Türkiye, Hollanda ve İsveç'in yaşlı bakım uygulamalarına yönelik karşılaştırmalardan elde edilen veriler ile derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler bir bütün olarak ele alınmış ve Türkiye için yaşlı bakım modeli önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social aging is expected to emerge as a significant problem in the coming years for Turkey, which is among the fastest aging countries in the world. Many reasons such as the increase in the elderly population of Turkiye, women taking a more active role in business life, the change in the traditional family structure, the increase in the age of marriage, and the decrease in the number of children cause the problems related to the care of the elderly person to become more visible day by day. The research is a qualitative study using a phenomenological (hermeneutic) approach, aiming to develop a model proposal as a result of the analysis of data obtained from secondary data sources in the first stage and in-depth interview technique in the second stage. In line with the target determined in the first stage of the study, secondary data regarding the elderly care practices of Turkey, the Netherlands and Sweden were examined, classified according to subjects and compared in line with the target by creating Excel tables in the Microsoft Office program. In the second part of the study, in-depth interviews were conducted with a total of 15 participants, including eight participants who provide services to the elderly in Turkey and seven participants who receive the service, aged 65 and over, and the obtained data were evaluated by descriptive analysis and content analysis. In the descriptive analysis, quotes were made from the participants' statements. In content analysis, coding was done with an inductive approach, code frequencies and distributions were determined, themes were created, relationships between codes and sub-codes were calculated and mapped. Qualitative research data were analyzed using the MAXQUDA computer program. As a result of the study, the data obtained from comparisons of the elderly care practices of Turkey, the Netherlands and Sweden and the data obtained from in-depth interviews were considered as a whole and an elderly care model proposal for Turkey was developed.