Türkiye'de sosyal parafiskal yükümlülüklerin yerine getirilmesine ilişkin usul hukuku hükümlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
The review and evaluation of the provisions on procedural law relating to the fulfillment of social parafiscal obligations in Turkey
- Tez No: 271386
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT SAYGILIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Sosyal parafiskal gelirler, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ile birlikte ülkemizde de sosyal güvenliğin finansmanında kullanılan en önemli kaynaklardan birisidir. Sosyal parafiskal gelirlerin ödenmesi, beraberinde mükellef ve sorumluya bazı şekli yükümlülükler de getirmektedir. Söz konusu sosyal parafiskal yükümlülüklerin yerine getirilmesinde sosyal güvenlik usul hukukuna ilişkin kaynaklar belirleyici olmaktadır.Bu çalışmada Türkiye'de sosyal parafiskal yükümlülüklerin yerine getirilmesine ilişkin usul hukuku uygulamaları incelenmiştir. Ayrıca Almanya, Hollanda ve İsveç gibi bazı ülkelerdeki uygulamalar, karşılaştırma ve değerlendirmelerde yararlanmak amacıyla araştırılmıştır. Türkiye'de sosyal parafiskal yükümlülüklere ilişkin usul hukuku uygulamalarının 5510 sayılı Kanun'dan kaynaklanan birçok hata ve eksikleri bünyesinde bulundurduğu anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda tezimiz, sosyal parafiskal yükümlülüklere ilişkin olarak bağımsız bir usul kanunu düzenlenmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The social parafiscal income, in many developed and developing countries, as well as in our country, is one of the most important resources in financing of social security expenditures. Payment of social parafiscal incomes, brings out some obligatory requirements and responsibilites. In the fulfillment of these social parafiscal obligations, the sources concerning to Social Security Procedural Law has become determinant.In this study; procedural law applications relating to fulfillment of social parafiscal obligations in Turkey are evaluated. Also, applications in some countries like Germany,Netherlands and Sweden have been investigated in order to make in comparisons and further evaluations.It is found out that Procedural law in Turkey regarding social parafiscal obligations keeps numerous mistakes and shortcomings stemming from the implementation of Act No. 5510. Our thesis in this direction, suggests that there is a need for regulation of a new independent Procedural Act relating to social parafiscal liabilities.