Arttırılmış sanal gerçeklik teknolojilerinin tüketici satın alma süreçlerine etkisi
The impact of augmented virtual reality technologies on consumer purchasing processes
- Tez No: 878403
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknolojinin gelişmesi, işletmelerin pazarlama faaliyetlerinde köklü değişimlere yol açarak onlara önemli rekabet avantajları sağlamıştır. Gelişmiş etkileşimli teknolojiler, işletmelerin tüketicilerle daha derin ve kalıcı bağlantılar kurmasına olanak tanırken, özellikle Artırılmış Gerçeklik teknolojileri benzersiz deneyimler sunmasıyla vazgeçilmez hale gelmiştir. Artırılmış Gerçeklik uygulamaları, fiziksel dünyayı dijital bilgilerle zenginleştirerek ürünleri daha çekici ve tüketici deneyimini daha etkileyici kılan önemli bir yeniliktir. Perakende sektöründe kullanılmaya başlayan Artırılmış Gerçeklik teknolojileri, tüketicilerin alışveriş deneyimlerinde radikal dönüşüm sağlayarak satın alma süreçlerinde önemli bir etken haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının satın alma sürecinde tüketici davranışı üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve bu teknolojinin pazarlama stratejilerinde nasıl daha etkin kullanılabileceğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda Wanna Kicks adlı ayakkabı deneme uygulaması kullanılarak gerçekçilik, yenilik, etkileşim ve görüntü kalitesi kavramları ekseninde oluşturulan araştırma modeli ile Artırılmış Gerçeklik uygulamasının satın alma niyetine etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmada, 330 kullanıcıdan toplanan verilerden hareketle Keşfedici Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılarak, Yapısal Eşitlik Modellemesi ve Yol Analizi ile kavramsal ilişkilerden hareketle Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının etkinliği kapsamlı şekilde ölçülmüştür. Yapılan ölçüm neticesinde Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının tüketici tutum ve davranışları üzerindeki etkilerine dair geniş kapsamlı bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology has led to profound changes in the marketing activities of businesses, providing them with significant competitive advantages. Advanced interactive technologies enable businesses to establish deeper and more lasting connections with consumers, with Augmented Reality technologies becoming indispensable due to their ability to offer unique experiences. Augmented Reality applications represent a significant innovation by enriching the physical world with digital information, making products more attractive and enhancing the consumer experience. The use of Augmented Reality technologies in the retail sector has started to radically transform shopping experiences, making them a crucial factor in the purchasing process. The aim of this study is to determine the impact of Augmented Reality applications on consumer behavior during the purchasing process and to explore how this technology can be more effectively utilized in marketing strategies. In this context, the research model, constructed around the concepts of realism, innovation, interaction, and image quality, uses the Wanna Kicks shoe trial application to investigate the effect of Augmented Reality applications on purchase intention. Based on data collected from 330 users, Exploratory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis were conducted, followed by Structural Equation Modeling and Path Analysis to comprehensively measure the effectiveness of Augmented Reality applications through conceptual relationships. The measurements revealed extensive information about the impact of Augmented Reality applications on consumer attitudes and behaviors.