Nesne ilişkileri ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide cinsel doyum ve somatik duygusal çatışmaların aracı rolü
The mediating role of sexual satisfaction and somatic emotional conflicts in the relationship between object relations and marital satisfaction
  1. Tez No: 878410
  2. Yazar: BAHAR MÜLDÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın temel amacı nesne ilişkileri ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide cinsel doyum ve somatik duygusal çatışmaların aracı rolünün olup olmadığının incelenmesidir. Çalışmada ayrıca sosyodemografik özelliklerin değişkenlerle ilişkisine bakılmıştır. Basit seçkisiz örneklem yöntemiyle gönüllülük esası google anket kullanılarak yapılan bu çalışmaya 307 kişi katılmıştır. Örneklemlemin 151'i erkek 156'sı kadındır. Yapılan araştırmada katılımcıların sorularımıza içtenlikle cevap verdiği kabul edilmiştir. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği, Evlilik Uyumu Ölçeği, Yeni Cinsel Doyum Ölçeği ve Somatik Duygusal Çatışma Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini anlamak amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Yordayıcılık analizi için ise Çoklu Doğrusal Regresyon yöntemleri tercih edilmiştir. Tüm bu istatistiksel analizler, %95 güven aralığında gerçekleştirildi ve p değeri 0.05 anlam düzeyi esas alındı. Araştırmanın neticesinde ortaya çıkan bulgular nesne ilişkileri ve evlilik doyumu arasında negatif yönde korelatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Aracı değişkenler için yapılan analizlerde ―Proces makro eklentisi kullanılmıştır. Yapılan aracı rol analizlerine göre nesne ilişkileri ve evlilik uyumu arasındaki ilişkide cinsel doyum ve duygusal somatik çatışmaların aracı rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Aracı roller analiz sonuçlarına göre nesne ilişkileri ve evlilik doyumu ilişkisinde cinsel doyumun aracı rolünün olduğu, somatik duygusal çatışmalarında kısmi aracılık rolü olduğu ortaya çıkmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve araştırmanın sonuçlarının literatüre ve gelecekteki çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to examine whether sexual satisfaction and somatic emotional conflicts play a mediating role in the relationship between object relations and marital satisfaction. Additionally, the study looks into the relationship between sociodemographic characteristics and the variables. This study, conducted through a simple random sampling method and based on voluntary participation using a Google survey, included 307 participants. Of the sample, 151 were male and 156 were female. It was assumed that participants answered the questions sincerely. Data collection tools included a demographic information form prepared by the researcher, the Bell Object Relations and Reality Testing Inventory, the Marital Adjustment Scale, the New Sexual Satisfaction Scale, and the Somatic Emotional Conflict Scale. The level and direction of relationships between the scales were examined using the Pearson Correlation method. To determine whether the scales differed according to demographic variables, Independent Groups t-tests and ANOVA tests were applied. Multiple Linear Regression methods were preferred for predictive analysis. All these statistical analyses were conducted with a 95% confidence interval, and a p-value of 0.05 was considered significant. The findings of the research revealed a negative correlation between object relations and marital satisfaction. For the analysis of mediating variables, the Process macro add-on was used. According to the mediator role analyses, it was found that sexual satisfaction and somatic emotional conflicts play a mediating role in the relationship between object relations and marital adjustment. The results of the mediator role analyses showed that sexual satisfaction has a mediating role and somatic emotional conflicts have a partial mediating role in the relationship between object relations and marital satisfaction. The findings obtained from the analyses were discussed in the light of the literature, and it is aimed that the results of the research will contribute to the literature and future studies.