Geleneksel osteotomi teknikleri ile ultrasonik osteotominin nazal kemik iyileşme sürecine etkisinin total alp ve osteokalsin düzeyleri ile karşılaştırılması
Comparing the effect of conventional osteotomy techniques and ultrasonic osteotomy on nasal bone healing process with total alp and osteocalcin levels
- Tez No: 878420
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Septorinoplasti gittikçe yaygınlaşan bir cerrahi prosedürdür ve ameliyatın en önemli basamaklarından biri osteotomidir. Kemik müdahaleleri geleneksel olarak testere, keski, osteotom, raspa gibi aletler ile gerçekleştirilirken; günümüzde daha kontrollü fraktür hatları oluşturan, çevre dokuda daha az travma yaratan ultrasonik osteotomi yaygın olarak kullanılmaktadır. Literatürde, geleneksel osteotomi teknikleri ile ultrasonik osteotomiyi farklı açılardan karşılaştıran birçok çalışma mevcuttur. Buna rağmen, bu iki tekniğin nazal kemik iyileşme sürecine etkilerini değerlendiren kantitatif bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, bu iki tekniğinin nazal kemik iyileşme sürecine etkisini serum total alkalen fosfataz (ALP) ve osteokalsin (OC) değerleri ile karşılaştırmayı, hangi tekniğin osteoblastik aktiviteyi daha çok indüklediğini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Mayıs 2022 ve Ocak 2024 tarihleri arasında septorinoplasti ve septoplasti uygulanan, 18-50 yaş aralığındaki 60 kadın hasta dahil edildi. Yirmi hastaya geleneksel yöntemlerle osteotomi, 20 hastaya ultrasonik osteotomi uygulandı. Diğer 20 hastaya ise septoplasti uygulandı ve bu hastalar kontrol grubunu oluşturdu. Hastaların preoperatif dönemde, postoperatif hemen, postoperatif 2. hafta ve 2. ayda serum total ALP ve OC değerleri ölçüldü ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Her üç grup karşılaştırıldığında, hiçbir zaman diliminde serum total ALP ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Yalnızca postoperatif 2.
Özet (Çeviri)
Objective: Septorhinoplasty is an increasingly common surgical procedure and osteotomy is one of the most important steps of the operation. While nasal bone management were performed conventionally with instruments such as saws, chisels, osteotomes and rasps; ultrasonic osteotomy, which allows more precise fracture lines and causes less trauma to the surrounding tissue, is now widely used. In the literature, there are many studies comparing conventional osteotomy techniques with ultrasonic osteotomy in different aspects. However, there is not any quantitative study evaluating the effects of these two techniques on the nasal bone healing process. In our study, we aimed to compare the effects of these two techniques on nasal bone healing process with serum total alkaline phosphatase (ALP) and osteocalcin (OC) measurements and to determine which technique induces osteoblastic activity more. Materials and Methods: In our study, we included 60 female patients aged 18-50 years who underwent septorhinoplasty and septoplasty between May 2022 and January 2024. Twenty patients underwent osteotomy with conventional techniques and 20 patients underwent ultrasonic osteotomy. The rest of the patients who underwent septoplasty were in the control group. Serum total ALP and OC were measured preoperatively, immediate after the operation, at 2 weeks and 2 months postoperatively and analyzed statistically. Results: In all groups, there was no statistically significant difference between serum total ALP measurements at any time point (p>0.05).