Gastrocnemius kası medial başı tendinozisi görülme sıklığı ve eşlik eden patolojiler
Incidence of tendinosis in the medial head of gastrocnemius muscle and associated patologies
  1. Tez No: 878424
  2. Yazar: FATİH MEHMET KAYSERİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Tendon patolojileri arasında sık görülen tendinozis, özellikle gastrocnemius kası medial başında meydana geldiğinde diz eklemi arkasındaki ağrının sebeplerinden biri olmasına rağmen klinik ve radyolojik olarak genellikle göz ardı edilmektedir. Bu çalışmanın amacı diz eklemi Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) tetkiki ile medial gastrocnemius tendinozisinin toplumdaki sıklığını ve şiddet derecesini tespit etmek; diğer MRG bulguları ve bacak uzunluk grafisindeki patolojiler ile var ise arasındaki ilişkiyi bulmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Ocak 2022 ve Aralık 2023 tarihleri arasında aynı ay içerisinde diz MRG ve bacak uzunluk grafisi çekimi yapılan hastalar çalışma grubuna dahil edildi. 20 yaşından küçük, travma ve operasyon hikayesi bulunan, tümoral lezyonu saptanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 299 erkek, 301 kadın olmak üzere toplamda 600 hasta çalışmaya alındı. Diz eklemi medialindeki ve prepatellar cilt altı yağ doku kalınlıkları vücut kitle indeksinin indirekt bir göstergesi kabul edildi. Konvansiyonel MRG ve bacak uzunluk grafisi görüntüleri Ankara Bilkent Şehir Hastanesi iş istasyonu kullanılarak iki radyolog tarafından retrospektif olarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen grubun yaş ortalaması 45,44 olup 200 (%33,33) hastada Grade 2 ve 26 (%4,33) hastada Grade 3 olmak üzere toplamda 226 (%37,66) hastada medial gastrocnemius tendinozis tespit edilmiştir. Hastaların yaşları 20 ile 80 arasında dağılım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Tendinosis, a common tendon pathology, is often overlooked clinically and radiologically, although it is one of the causes of pain behind the knee joint, especially when it occurs in the medial head of the gastrocnemius muscle. This study aimed to determine the prevalence and severity of medial gastrocnemius tendinosis in the population by magnetic resonance imaging (MRI) of the knee joint and to determine the relationship, if any, with other MRI findings and pathologies on orthoroentgenogram. MATERIALS and METHODS: Patients who underwent both knee MRI and orthoroentgenogram in the same month between January 2022 and December 2023 at Ankara Bilkent City Hospital were included in the study group. Patients younger than 20 years of age, patients with a history of trauma and surgery, and patients with tumoral lesions were excluded. A total of 600 patients (299 males and 301 females) who met the inclusion criteria were included in the study. Knee joint medial and prepatellar subcutaneous adipose tissue thickness was considered as an indirect indicator of body mass index. Conventional MRI and orthoroentgenogram images were retrospectively evaluated by two radiologists using the Ankara Bilkent City Hospital workstation. RESULTS: The average age of the study participants was 45.44, and medial gastrocnemius tendinosis was detected in a total of 226 (37.66%) patients, including Grade 2 in 200 (33.33%) patients and Grade 3 in 26 (4.33%) patients. Age of the patients ranged from 20 to 80 years.