Sarkopeni tanısında gastroknemius medialis kasının kayma dalgası elastografisi (SWE) ve gri skala ultrasonografi görüntüleme özelliklerinin değerlendirilmesi ve etkinlik analizi
Evaluation of shear wave elastography (SWE) and grayscale ultrasonographic imaging features of the gastrocnemius medialis muscle in the diagnosis of sarcopenia and effectiveness analysis
- Tez No: 950378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE REŞORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sarkopeni, yaşa bağlı iskelet kası kaybı ve azalmış kas gücü ve/veya fiziksel performans ile karakterize edilen kronik bir hastalıktır. Sarkopeniyi teşhis etmek için düşük iskelet kası kütlesi, gücü veya fiziksel fonksiyon testleri kullanılır; ancak etkili değerlendirme yöntemleri hala eksiktir. Tez çalışmamızda 60 yaş ve üstü Avrupa Yaşlı İnsanlarda Sarkopeni Çalışma Grubu (EWGSOP) tanı algoritmasına göre sarkopeni tanısı alan olgularda ve sağlıklı gönüllülerde gastroknemius kasının ultrasonografi ve kayma dalgası elastografisi ile değerlendirilmesi ve bu tekniklerin sarkopeni teşhisindeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Çalışmaya Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniklerine başvuran 60 yaş üstü 55 kadın hasta alınmıştır. Tüm hastalara çalışma hakkında bilgi verildi. Sonrasında hastalardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alındı. Dahil etme kriterlerini karşılayan her bir olguya Avrupa Yaşlılarda Sarkopeni Çalışma Grubu (EWGSOP) tanı algoritmasına göre 'Basit Sarkopeni Sorgulama Formu'(SARC-F) dolduruldu. Olguların kas kütlesi, BIA yöntemiyle değerlendirildi. Bu değerlendirme için Tanita Type BC-418 MA cihazı kullanıldı. Sarkopeniyi değerlendirmek için iskelet kas indeksi (SMI) hesaplandı. Bu hesaplama iskelet kas kütlesinin (SM) boyun karesine bölünmesi ile yapıldı. Hastaların ve kontrol grubunun kas gücü, el sıkma gücü (handgrip strength) ölçülerek değerlendirildi. Bu değerlendirme Jamar dinamometresi, SH5001 ile yapıldı. Fiziksel performans, 4 metre yürüme hızı testi ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan tüm olgular, kayma dalgası elastrografi (SWE) ve gri skala ultrasonografi (US) ile değerlendirildi. Olgular, muayene masasına nötral pozisyonda uzandı ve kas dokuların relaks pozisyonda değerlendirilebilmesi amacıyla pron pozisyonda gastroknemius medial başı (GM) kası tetkik edildi. Tüm ultrasonografik değerlendirmeler Samsung RS80A Prestige 2014 (Samsung Medison Co. Ltd. Seoul Korea) medikal ultrasonografi cihazı ile ve L3-12A MHz yüksek frekanslı prob kullanılarak gerçekleştirildi. BULGULAR: Çalışmaya 60 yaş ve üstü 55 kadın dahil edilmiştir. Olguların yaş ortalaması 68,47 ± 7,076'dır. VKİ ortalaması 29,91 ± 4,632'dir. Kas kütlesi ile SWE kayma dalgası hızı (r=-0,318 p=0,018) arasında negatif yönlü korelasyon saptandı. Tüm olgular değerlendirildiğinde GM kası ekojenitesi ile sarkopeni şiddeti (r=0,406 p=0,002) pozitif yölü korelasyon saptandı. Yaş ile 4m yürüme hızı testi (r=-0,353 p=0,008) arasında negatif yönlü korelasyon saptandı, sandalyeden kalkma testi (r=0,370 p= 0,005) arasında ise pozitif yönlü korelasyon saptandı. Yaş ile kas kalınlığı (r=-0,320 p=0,017) arasında negatif yönlü korelasyon saptandı. VKİ ile sarkopeni şiddeti (r=-0,224 p=0,040) arasında negatif yönlü korelasyon saptandı. VKİ ile kas kütlesi (r=0,720 p=0,000) arasında pozitif yönlü korelasyon saptandı. VKİ ile GM kası SWV (r=-0,303 p= 0,024) arasında negatif yönlü korelasyon saptandı. SONUÇ: Sarkopeni taramalarının sonuçlarına göre riskli hasta gruplarına, herkes tarafından kolay ulaşılabilen, pratik, radyasyon maruziyeti olmayan ve maliyeti az olan bir yöntem ile tanı koymaya çalışmak önemli bir adım olacaktır. Kas kalitesi muhtemelen gelecekte sarkopeniyi tanımlamada en önemli faktörlerden biri haline gelecektir. Çalışmamız USG'nin sarkopeniye bağlı kas mimarisinde meydana gelen değişiklikleri gösterebilmesi açısından önemlidir. Özellikle kasın yağlanma açısından değerlendirilmesini sağlayan ekojenite ile sarkopeni şiddeti ve iskelet kası kütlesi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Çalışmamızda sarkopeni şiddeti ile GM kası SWV değeri arasında anlamlı fark bulunamamıştır. SWE için şu anda standart bir yöntem yoktur. Tecrübe ve teknik faktörler, iskelet kaslarında SWE'nin güvenilirliğini önemli ölçüde etkileyebilir. İleriki çalışmalarda ölçümleme çizgisi (ROI), derinlik ve prob basısının kas SWE'nin güvenilirliği üzerindeki etkisi araştırılmalıdır. USG ve SWE kullanımı umut verici görünse de, daha geniş popülasyon ile yapılacak çalışmalarla standart bir protokolün geliştirilmesi gerekir. ANAHTAR KELİMELER: Sarkopeni, Elastogarfi, Gri Skala Ultrasonografi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Sarcopenia is a chronic disease characterized by age-related skeletal muscle loss and decreased muscle strength and/or physical performance. Low skeletal muscle mass, strength, or physical function tests are used to diagnose sarcopenia; however, effective assessment methods are still lacking. In this thesis study, the goal is to assess the gastrocnemius muscle using ultrasound and shear wave elastography in individuals diagnosed with sarcopenia according to the European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) diagnostic algorithm. The study also aims to explore the effectiveness of these techniques in diagnosing sarcopenia by comparing the results with healthy volunteers. METHODS: The study included 55 female patients aged 60 and over who presented to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinics of Çanakkale Onsekiz Mart University Health Practice and Research Hospital. All patients were informed about the study, and then informed consent forms were obtained from the participants. For each case meeting the inclusion criteria, the Sarcopenia Risk Assessment Chart – Function (SARC-F) was administered according to the EWGSOP diagnostic algorithm. The muscle mass of the cases was assessed using the BIA method. For this evaluation, the Tanita Type BC-418 MA device was utilized. The skeletal muscle index (SMI) was calculated to evaluate sarcopenia. This calculation was performed by dividing skeletal muscle mass by height squared. The muscle strength of the patients and the control group was assessed by measuring handgrip strength. This evaluation was conducted using a Jamar dynamometer, model SH5001. Physical performance was evaluated using the 4-meter walking speed test. All participants in the study were evaluated using shear wave elastography (SWE) and grayscale ultrasonography. The participants lay in a neutral position on the examination table, and the gastrocnemius medialis (GM) muscle was examined in a prone position to allow for assessment of the muscle tissues in a relaxed state. FINDINGS: A total of 55 women aged 60 and over were included in the study. The mean age of the participants was 68.47 ± 7.076 years. The mean body mass index (BMI) was 29.91 ± 4.632. A negative correlation was found between skeletal muscle mass and shear wave elastography (SWE) wave speed (r = -0.318, p = 0.018). When all participants were evaluated, a positive correlation was identified between the echogenicity of the gastrocnemius muscle and the severity of sarcopenia (r = 0.406, p = 0.002). A negative correlation was found between age and the 4-meter walking speed test (r = -0.353, p = 0.008), while a positive correlation was identified with the chair stand test (r = 0.370, p = 0.005). There was also a negative correlation between age and muscle thickness (r = -0.320, p = 0.017). Additionally, a negative correlation was found between BMI and the severity of sarcopenia (r = -0.224, p = 0.040). A positive correlation was identified between BMI and skeletal muscle mass (r = 0.720, p = 0.000). Finally, a negative correlation was found between BMI and the shear wave velocity SWV of the gastrocnemius muscle (r = -0.303, p = 0.024). CONCLUSIONS: In patient groups identified as high-risk in sarcopenia screenings, it would be an important step to attempt diagnosis using a method that is easily accessible, practical, radiation-free, and low-cost. Muscle quality will likely become one of the most important factors in defining sarcopenia in the future. Our study is significant in demonstrating the ability of ultrasound (US) to show changes in muscle architecture related to sarcopenia. In particular, a significant relationship was found between echogenicity, which allows for the assessment of muscle fat infiltration, and both the severity of sarcopenia and skeletal muscle mass. In our study, no significant difference was observed between the severity of sarcopenia and the shear wave velocity (SWV) of the gastrocnemius muscle. Currently, there is no standardized method for shear wave elastography (SWE). Experience and technical factors can significantly affect the reliability of SWE in skeletal muscles. Future studies should investigate the impact of Region of Interest (ROI), depth, and probe pressure on the reliability of muscle SWE. While the use of ultrasound (US) and SWE appears promising, further research involving larger populations is needed to develop a standardized protocol. KEY WORDS: Sarcopenia, Elastography, Grayscale Ultrasonography