Hemofili hastalarında su içi egzersizin kas gelişimine olan etkisi
The Effect Of Water Exercises on Muscle Development of Hemophilia Patients
- Tez No: 236454
- Danışmanlar: PROF. DR. SANLI SADİ KURDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Hematoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology, Hematology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada hemofili hastalığı nedeni ile eklem sorunları yaşayan çocuklarda düzenli yapılan su içi egzersizlerinin kas gelişimi üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştırGereç ve yöntem: Çalışmaya, Çukurova Üniversitesi Tıp fakültesi Hematoloji Konseyi tarafından konsülte edilen ve çalışmaya alınmasında herhangi bir sakınca olmadığı rapor edilen, 6-24 yaş arası boy ortalaması 150,1 ± 23 cm ve vücut ağırlığı 41,9 ± 20 kg olan 11 adet hemofili hastası erkek katıldı. Alt ekstremitelerin çevre ölçümleri yapılmış ve eklemin hareket açıklığının tespit edilmesi amacıyla biometriks marka gonyometre kullanılmıştır. Gonyometre takılan ekstremite önce pasif olarak hareket ettirilmiş, sonrasında günlük yürüme temposu ile yürütülmüştür. Yürüme sırasında diz eklemi ile ilişkili kas gruplarının elektriksel aktiviteleri yüzeyel EMG ile tespit edilmiştir. Ölçümde alt ekstremite kaslarından quadriceps kası vastus medialis başı, biceps femoris, soleus ve gastroknemius kası medial başı EMG aktiviteleri değerlendirildi. Diz eklemini ilgilendiren kas gruplarının kuvvetleri, bilateral olarak ölçüldü. Hastalardan alınan kan örneklerinden, tam kan, büyüme hormonu, insülin benzeri büyüme hormonu, testosteron, FSH, LH ölçümleri yapıldı. Hastalara Çukurova Üniversitesi Özdemir Sabancı Yüzme Havuzu kullanılarak, haftanın üç günü günde bir saat olacak şekilde iki ay boyunca su içi egzersizleri yaptırıldıBulgular ve Sonuç: İki aylık egzersiz programı sonrası tüm ölçümler tekrarlandı. Kas çevre ölçümleri, kas kuvveti ve eklem hareket açıklığı ölçümlerinde gelişme yönünde artışlar elde edildi. Bu sonuçlarla uyumlu olarak büyüme hormonun seviyelerinde de artışlar saptandı. Hemofili hastaları için, su içi egzersizleri hem güvenli tarafta kalıp hem de aktiviteden uzaklaşmamak adına en önde gelen sporlardan biri olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of water exercises on muscle strength development of pediatric hemophilia patients with articular degenerationThe hemophilia patient subjects (n= 11, 6-24 years, 150,1 ± 23 cm height and 41,9 ± 20 kg weight) were consulted by Cukurova University Medical School?s Hematology Council and all were approved to participate in the study. The anthropometrical measurements of the subjects? lower extremities were bilaterally measuredFor evaluating articular range of motion, a digital goniometer connected to an EMG device was used. First goniometer connected extremity was moved passively and then it was asked from the subject to walk self determined pace. During walking, electrical activity of the muscle groups related to the joint was recorded with surface EMG. The recordings were performed from vastus medialis, biceps femoris, soleus and gastrocnemius medialis. Isometric extension and flexion torques of knee joint muscle groups were measured bilaterally with an isokinetic dynamometer (Cybex, Norm 6000). From the samples taken, whole blood, growth hormone, insulin like growth factor, and testosterone, FSH, LH measurements were performed. The subjects were trained in Cukurova University Özdemir Sabancı pool for one hour/day with 3 times a week for 2 monthsPost exercise muscle force, perimeter and range of motion of the joint were increased. The level of growth hormone was also increased following the swiming. For hemophilia patients water exercises are leading exercise types because of its relatively safe execution