Olası bir tsunaminin K.Çekmece kıyılarına etkileri
Effects of a possible tsunami on the K.Çekmece coasts
  1. Tez No: 878436
  2. Yazar: TUĞBA TÜYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOPÇU AHMET ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Marmara Denizi'nde meydana gelebilecek olası bir depremin İstanbul'un güney kıyısındaki Küçükçekmece Gölü'ne etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın amacı, bölgedeki olası bir tsunami afetinden en az zararla çıkılmasını sağlamaktır. Araştırmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri (ArcGIS) ve Adobe Illustrator kullanılarak yapılan harita ve analiz çalışmaları yer almaktadır. Kullanılan veriler, Harita Genel Müdürlüğü ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünden temin edilen sayısal yükselti modelleri ve jeoloji haritalarına dayanmaktadır. Çalışmada, tsunami oluşum mekanizmaları ve sebepleri detaylı olarak incelenmiştir. Depremler, su altı heyelanları, volkanik patlamalar ve göktaşı düşmeleri gibi çeşitli faktörlerin tsunamiyi tetikleyebileceği belirtilmiştir. Dünya'da ve Türkiye'de gerçekleşmiş önemli tsunami olayları analiz edilmiş ve bu olayların yıkıcı etkileri değerlendirilmiştir. İstanbul ili Küçükçekmece Gölü ve çevresinin tsunami riski altında olduğu vurgulanmış ve bu bölge için olası bir tsunami risk haritası oluşturulmuştur. Sonuç olarak, tsunami tehdidine karşı erken uyarı sistemleri ve afet hazırlık planlarının önemi vurgulanmış ve bu tür önlemlerin bölgedeki potansiyel zararları en aza indirebileceği belirtilmiştir. Tezin bulguları, tsunami tehdidi altındaki toplumların daha iyi hazırlanmasını ve etkili müdahalelerle olası zararların azaltılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma, Marmara Denizi'nde olası bir depremin ardından Küçükçekmece Gölü ve çevresinde meydana gelebilecek tsunami riskini azaltmaya yönelik önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis investigates the potential impacts of a possible earthquake in the Marmara Sea on Küçükçekmece Lake, situated on the southern coast of Istanbul. The aim of the study is to minimize the damage from a potential tsunami disaster in the region. The research includes mapping and analysis studies conducted using Geographic Information Systems (GIS) and Adobe Illustrator. The data utilized are based on digital elevation models and geological maps obtained from the General Directorate of Maps and the General Directorate of Mineral Research and Exploration. The study extensively examines the mechanisms and causes of tsunami formation. Various factors such as earthquakes, underwater landslides, volcanic eruptions, and asteroid impacts are noted to potentially trigger tsunamis. Significant tsunami events that have occurred globally and in Turkey have been analyzed, evaluating their destructive effects. It is emphasized that Istanbul province, including Küçükçekmece Lake and its surroundings, is at risk of tsunamis, leading to the creation of a potential tsunami risk map for this area. Consequently, the importance of early warning systems and disaster preparedness plans against the tsunami threat is highlighted, with the assertion that such measures can minimize potential damages in the region. The findings of the thesis aim to better prepare communities under the threat of tsunamis and reduce potential damages with effective interventions. This study offers significant recommendations to mitigate the tsunami risk that could occur in Küçükçekmece Lake and its surroundings following a possible earthquake in the Marmara Sea.