Türkiye-Azerbaycan demiryoluyla eşya taşıma mevzuatının uyumlaştırma gerekliği
Harmonization of goods transport legislation is required in the context of Turkey and Azerbaijan railway
  1. Tez No: 878465
  2. Yazar: NURLAN ISMAYIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURKAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Azerbaycan ve Türkiye ekonomik ilişkilerin kapsamlı gelişimi açısından, 1994 yılından bu yana alınan tedbirler ve yasal çerçevenin iyileştirilmesine yönelik atılan adımlar özel bir aşamanın temellerini atmıştır. Bugün Azerbaycan ile Türkiye arasında çeşitli alanlarda bir takım ortak mekanizmalar kurulmuştur. Özellikle Azerbaycan-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi, Azerbaycan-Türkiye Hükümetler arası Ortak Ekonomik Komisyonu, Tarım Yürütme Komitesi, Kara Taşımacılığı Ortak Komisyonu, Gümrük Ortak Komitesi gibi mekanizmalar sıkı işbirliği ve ortak çalışma mekanizmalarının önemli örnekleridir. Öte yandan, ülkemizin bölgesel ekonomik işbirliğine büyük önem vermesi ve bölgeler arası altyapı projelerine aktif katılımının bir sonucu olarak, iki ülke arasında uluslararası öneme sahip bir dizi bölgesel proje uygulanmış ve uygulanmaktadır. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı (BTC), Bakü-Tiflis-Erzurum Gaz Boru Hattı (BTE), Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu (BTQ), Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projeleri bu konuda en iyi örneklerdir. Ulaştırma altyapısının çeşitlendirilmesi, uluslararası yük ve yolcu trafiğinin transit geçişinin daha da artması, bölgesel iş birliğinin geliştirilmesi açısından Azerbaycan ve Türkiye için özel önem taşıyan olaylardan biri de Bakü-Tiflis-Kars yeni demiryolu projesinin hayata geçirilmesidir. Şöyle ki, bu çalışmada aynı zamanda Zengezur koridoruyla alakalı da çalışmalar yer almaktadır. Aynı zamanda bu koridorun iki ülkeye de büyük bir ekonomik ivme kazandırması da gözükmektedir. Gelinen aşamada, Türkiye ile Orta ve Uzak Asya ülkelerine erişim bakımından Türkiye-Azerbaycan ticari işbirliği ve ilişkilerinin daha da güçlenmesi beklenmektedir. Özellikle karşılıklı ihracat ve ithalat ve dış ticaret işbirlikleri ile tüm Asya Avrupa geçişini karayolu olduğu kadar, Hazar ve Karadeniz üzerinden deniz ve kombine eşya taşıması ve yine kombine taşımanın bir birleşeni ya da müstakil taşımada demiryolu taşımasında da işbirlikleri çok önemli ölçüde gelişme göstermektedir. Alt yapı ve lojistik süreçleri için işbirliğinin güçlenmesi bakımından mevzuatın da ortak bir gelişim göstermesi sorumluluk ve yükümlülüklerin işletilmesinde öngörülebilirlik sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In terms of the comprehensive development of economic relations between Azerbaijan and Turkey, the measures taken since 1994 and the steps taken to improve the legal framework laid the foundations for a special stage. Today, a number of joint mechanisms have been established between Azerbaijan and Turkey in various fields. In particular, mechanisms such as the Azerbaijan-Turkey High-Level Strategic Cooperation Council, the AzerbaijanTurkey Joint Intergovernmental Economic Commission, the Agriculture Executive Committee, the Land Transport Joint Commission, the Customs Joint Committee. On the other hand, as a result of our country‟s great emphasis on regional economic cooperation and its active participation in interregional infrastructure projects, a number of regional projects of international importance have been implemented and are being implemented between the two countries. Baku-TbilisiCeyhan Oil Pipeline (BTC), Baku-Tbilisi-Erzurum Gas Pipeline (BTE), BakuTbilisi-Kars Railway (BTQ), Trans Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) projects are the best examples in this regard. One of the events of special importance for Azerbaijan and Turkey in terms of diversifying the transportation infrastructure, increasing the transit passage of international freight and passenger traffic, and developing regional cooperation is the implementation of the Baku-Tbilisi-Kars new railway project. Namely, this study also includes studies related to the Zangezur corridor. At the same time, this corridor seems to bring great economic momentum to both countries.