Designing urban rooms in İstanbul Bosphorus city – water – land interface alternative urban interior recommendations
İstanbul Boğazı'nda kent odalarının tasarlanması kent – su – kara arayüzü alternatif kentsel iç mekan önerileri
  1. Tez No: 878486
  2. Yazar: ASLIHAN SELİN MUSAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÖRGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışması, İstinye kıyı bandının, İstinye halkı tarafından yeteri kadar kullanılamaması, kaybolan deniz kültürü ve yeterli düzeyde mekânsal ara yüzlerinin olmaması sorununa iç mimarlık perspektifinde çözümler bulabilmek ve çeşitli arayüzler, kent odaları tasarlayabilmek amacıyla yazılmıştır. İç mimarlık eliyle üretilen mobil suda yaşam üniteleri/ kent odaları; kentlilerin kıyı bandı ve kentsel mekân etkileşimini pozitif yönde etkileyecektir ve entegrasyonunu sağlayacaktır hipotezi üzerinden hareket edilmiştir. Mimari bakış açısının bir kolu olan iç mimarlık, son zamanlarda tasarım süreçlerinin en büyük ihtiyaçlarından biri haline gelmiştir. Bu ihtiyaç zaman içerisinde farklı alışkanlıklara ve farklı arayışlara ortam hazırlayan birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Kullanıcılar artık yaşanacak yerin her geçen gün azaldığı arazi alanlarında farklı deneyimlerle karşılaşmayı beklemektedir. Bu bağlamda tez sürecinde yaşadığımız coğrafya olan İstanbul'u ele alınarak başlamalıyız. Nitekim etrafı denizlerle çevrili olmasına rağmen İstanbul'da deniz kullanımı yıllar içinde azalmış durumdadır. Suya girme oranının oldukça azaldığı, sahillerin giderek boşaldığı ve kıyı şeridinin işlevsizleştiği İstanbul'da hala canlandırılmaya müsait birçok alan bulunmaktadır. Günümüzde tasarımcılar ve belediyeler bu konuda yeni arayışlar içine girmişlerdir. Kaybolan deniz kültürünün yeniden canlandırılması konusunda yapılan çalışmaların bir kısmı sonuç vermiş, bir kısmı ise henüz süreci tamamlayamamıştır. Bu konuda daha fazla çalışma yapılması, bilimsel araştırmalar yapılması ve tasarımlara yer verilmesi İstanbul'da kaybolan deniz kültürünün yeniden canlandırılmasında oldukça faydalı olacak ve gelecek projelere ışık tutacak niteliktedir. Tez sürecinde çeşitli yönergeler izlenerek deniz kullanımı üzerine gidilmiştir. Bu tezde doğru seçilmiş olan bölge üzerinde yeni tasarım yaklaşımlarının ortaya çıkabilmesi ve kent-su-kara arayüzünde modüler alanların yaratılabilmesinin iç mimarlık perspektifi ile mümkün olabildiği söylenmektedir. Bu amaçla yapılan araştırmalar doğrultusunda İstinye bölgesi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bölge üzerinde röportajlar ve çeşitli analizler yapılmıştır. Kullanıcının ihtiyaçları göz önünde bulundurulup belirli bir amaca hizmet etmesi gerektiği olgusuna varılmıştır. Bölge seçimi noktasında yapılan sosyokültürel ve sosyo-mekansal analizler doğru bölgenin seçilebilmesine ortam hazırlamıştır. Bu süreç içerisinde tez çalışması 4 aşamaya bölünmüştür. İlk aşama tezin amacını ve kapsamını belirten giriş kısmından oluşmaktadır. Bu kısımda konunun seçilme nedeni, sorun sorunsal ve hipoteze yer verilerek tezin konusu, amacı, kapsamı ve yöntemine detaylı olarak yer verilmiştir. Devamında konu başlığında yer alan yüzer yapılar hakkında tarihçesinden başlayarak detaylı anlatımlara yer verilmiştir. Tarihçenin oldukça yoğun olduğu deniz kültürüne önem verilerek tasarım için çeşitli çıkarımlar yapılmıştır. Karasal yerleşimden su üzerindeki yerleşime nasıl geçildiği üzerine bilgi verildikten sonra çalışmaya ışık tutabilmesi adına Türkiye ve dünyadan belirli bir amaç doğrultusunda seçilmiş yüzer yapı örneklerine yer verilmiştir. Tek tek irdelenen bu örneklerin sonucunda ortak ve farklı noktalar analiz edilmiştir, daha iyi anlaşılması adına diyagramlar yapılmıştır. Yapılan çıkarımlar tasarımın işlevine ve formuna yön verecek şekilde olmuştur. Devamında yapılan çıkarımlarla yüzer yapılar için gerekli olan ortak özellikler incelenmiştir ve ikinci kısım geçmişten günümüze ulaşan deniz kültürünün anlatımı ile son bulmuştur. Üçüncü bölüm olarak geçen araştırma bölümünde ölçek küçültülerek İstanbul'da kıyı ilçeler ve kıyı hattı etkileşimi üzerine bilgilere yer verilmiştir. Kıyı kullanımı ve Boğaz hattı incelenmiş olup âtıl kalan bölgeler, yenilenme imkânı olan bölgeler ve kıyı doldurmaları ile yeniden kullanımı imkânsız olabilecek bölgeler incelenmiştir. Kapsam daraltılarak proje alanı seçimi yapılmıştır ve detaylı olarak nedenlere yer verilmiştir. Bu noktada seçilen bireyler ile röportajlar yapılarak kullanıcı profili ile potansiyel işlevlere karar verilmiştir. Yaşayan halkın görüş bildirdiği işlev tanımlaması konusunda çoğunluğa hitap edebilmek ve kullanımın sürekli olması esas alınmıştır. Projenin son kısmı olarak adlandırılan bölümde ise kent odaları için tasarım çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda alternatifler ile birlikte ilerlenirmiştir ve sonucunda malzeme, bölge analizleri, fonksiyon ve hizmet bakımından en uygun olanı seçilmiş en uygun bölgeye yerleştirilmiştir. Seçilen modüler yüzer alan için olası kullanım senaryoları ve işletme modelleri tasarlanmıştır. Yapılan araştırma ve tasarım İstinye kıyı kesiminde yaşayan ve günümüzde deniz ile kıyı kullanımına uzak kalmış olan bireylerin de kullanabilmesi hedeflenmiştir. Yapılan bu çalışma bölgeye özgü olarak tasarlanmıştır. Tasarımın başka bölgelere entegrasyonu ile ilgili o bölge özelinde detaylı araştırmalar yapılmalıdır. Tez çalışmasında; iç mimarlık eliyle mobil kent odaları ve ara yüzleri tasarlanmıştır ve İstinye halkının kıyı bandı ve kentsel mekân etkileşimini pozitif yönde etkilemesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to find solutions to the problems of insufficient utilization of the coastal area of Istinye by the local population, the vanishing maritime culture, and the lack of adequate spatial interfaces, from the perspective of interior architecture. The hypothesis is that mobile living units/urban rooms produced by interior architecture will positively influence the interaction between urban residents and the coastal area, providing integration. Interior architecture, as a branch of architectural perspective, has become one of the essential needs in recent times' design processes. This need has brought along many challenges, creating diverse habits and various searches over time. Users now expect to encounter different experiences in diminishing land areas where living spaces are decreasing day by day. In this context, we should start by considering Istanbul, our geographical location in this thesis. Despite being surrounded by seas, sea usage in Istanbul has declined over the years. Even though Istanbul is surrounded by seas, the usage of the sea has decreased over the years. The rate of entering the sea has significantly reduced, beaches have emptied gradually, and the coastal strip has lost its functionality. Despite this, there are still many areas in Istanbul that are suitable for revival. Designers and municipalities have embarked on new quests in this regard. Some efforts to revive the lost maritime culture have yielded results, while others are still in progress. Further research, scientific studies, and design efforts in this area would be highly beneficial for reviving the lost maritime culture in Istanbul and guiding future projects. Various guidelines have been followed in the thesis process to focus on sea usage. This thesis suggests that new design approaches can emerge on the chosen region and modular spaces can be created on the urban-water-land interface from the perspective of interior architecture. In line with this goal, the İstinye region was chosen through research. Interviews and various analyses were conducted in the region. The understanding that the design should consider users' needs and serve a specific purpose was reached. Socio-cultural and socio-spatial analyses conducted in the region selection process prepared the ground for choosing the right area. In this process, the thesis was divided into four stages. The first stage consists of the introduction section that defines the purpose and scope of the thesis. This section includes the reason for selecting the topic, the research question, the hypothesis, the aim, scope, and methodology of the thesis, with detailed explanations. Subsequently, the history and detailed descriptions of floating structures, starting from their historical context, were provided under the topic title. Giving importance to maritime culture, which has a rich history, various inferences were made for design. After providing information about the transition from terrestrial settlement to settlements on water, selected examples of floating structures were presented from Turkey and around the world, chosen with a specific purpose in mind, to shed light on the study. At the end of the analysis of each of these examples, common and distinct points were analyzed, and diagrams were created for better understanding. The inferences drawn were oriented towards the function and form of the design. Subsequently, the common features required for floating structures were examined based on the drawn inferences. The second part of the study concluded with the narration of maritime culture that has survived from the past to the present. In the research section, labeled as the third chapter, information was provided about coastal districts and their interaction with the coastline in Istanbul, on a smaller scale. The usage of the coast and the Bosphorus were studied, examining areas left inactive, areas open to renewal, and areas that could become unusable due to coastal fillings. The project area was selected by narrowing down the scope, and reasons for the selection were explained in detail. Interviews were conducted with selected individuals to determine the user profile and potential functions. The focus was on appealing to the majority and ensuring continuous usage in defining the functions where the opinions of the local population were taken into consideration. The final section of the project, named the last chapter, includes design studies for urban rooms. Alternatives were developed in the course of these studies, and eventually, the most suitable one in terms of material, region analysis, function, and service was chosen and placed in the most appropriate area. Possible usage scenarios and operational models were designed for the selected modular floating area. The research and design aimed to enable individuals living in the İstinye coastal area, who have been disconnected from sea and coastal usage, to also utilize these spaces. This study has been designed specifically for the region. Detailed research should be conducted for the integration of the design into other regions specific to that region. In the thesis study, mobile urban rooms and interfaces have been designed by interior design, and the aim is to positively influence the interaction between the coastal area and urban space of the people in Istinye.