Türk futbolunun kurumsal sosyal sorumluluk algısı
Corporate social responsibility perception of Turkish football
  1. Tez No: 323299
  2. Yazar: BURÇAK AKANSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı sporda kurumsal sosyal sorumluluk kavramının açıklanması ve profesyonel futbol kulüplerinin bu kavrama bakış açılarının ortaya konmasıdır. Türkiye'de spor kulüpleri dernek statüsünde yapılandığı için bu çalışma kapsamında yalnızca borsaya kote olan şirketleri de bünyelerinde bulunduran spor kulüpleri ele alınmıştır. Dolayısıyla çalışma, futbolun dört büyük kulübü olarak da nitelendirilen Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor özelinde gerçekleştirilmiştir. Kulüp yöneticileri ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler sonucunda kulüplerin kurumsal sosyal sorumluluk kavramına ilişkin tanımları, yaklaşımları, çalışmaları ve planları açıklanmıştır. Bu çalışma sonucunda futbolun endüstriyelleşmesinin kulüplerin kurumsal sosyal sorumluluk algısını etkilediği anlaşılmıştır. Carroll'un kurumsal sosyal sorumluluk piramidini oluşturan bileşenlere de çalışma kapsamında yer verilmiş olup Türkiye'deki spor örgütlerinin kurumsal sosyal sorumluluk bileşenlerine verdiği önemin farklılık gösterdiği görülmüştür. Çalışmada ayrıca Türkiye'deki spor örgütlerinin paydaşlarının bu spor örgütlerinin kurumsal sosyal sorumluluk politikalarını şekillendirmede etkisi olduğu, ama asıl kulüp yöneticilerinin gerçekleştirilen ve/veya gerçekleştirilecek olan kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri konusunda belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the role of corporate social responsibility in sports and present the views of the executives on this concept. Since the sports clubs in Turkey are founded as associations, only sports clubs which have corporations are included in this study. As a result, this study is conducted with Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray and Trabzonspor. The definitions, attitudes, projects and plans of these clubs with regard to corporate social responsibility are elucidated in light of the in-depth interviews made with their executives. The study has revealed that industrialization of football has affected corporate social responsibility perception of the clubs. In addition, the elements constituting Carroll?s corporate social responsibility pyramid are examined within the scope of this study and it is infered that the importance Turkish clubs have given to the elements differs from each other. It is also found that although the stakeholders of the clubs have an effect on shaping the clubs? corporate social responsibility policies, the executives play a decisive role in determining corporate social responsibility schemes that the clubs have organized or will organize.