Francisco de Goya'nın yaşamındaki psikolojik dönüşümlerin sanatsal ifadesine etkileri
The effects of the psychological transformations in Francisco de Goya's life on his artistic expression
- Tez No: 878512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Francisco de Goya'nın hayatında belli nedenlerden dolayı oluşan, psikolojik etmenlerin, sanatsal ifadesindeki dışavurumu inceleyen bu tez çalışmasında, ilk olarak İspanya'nın siyası durumundan, Goya'nın nasıl bir ülkede hayata başladığından, akademiye girişinden ve kraliyet ressamlığına nasıl yükseldiğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise İspanya-Fransa savaşının başlamasıyla Goya'nın hastalanması, hangi hastalıklara yakalanmış olabileceği, bu durumun ne gibi sonuçlar doğurabileceği tartışılmış ve hastalığın ardından değişen sanatsal ifadesinin üzerinde durulmuştur. Bu değişimi açıklamak için de sanatçının yeni başladığı gravür serileriyle birlikte, öncesi-sonrası resimleri incelenerek, örneklerle desteklenmiştir. Üçüncü bölümde, sanatçının hastalığından sonra hayatına nasıl devam ettiği, hastalığının tekrar nüksetmesiyle birlikteki zorlu süreci, ünlü serisi“Kara Resimleri”üzerinden anlatılmış ve hayatının son yıllarını geçirdiği Fransa'daki yaşamından bahsedilmiştir. Tez çalışmasının son bölümüne gelindiğinde Goya'nın hastalığının psikopatolojik bir bakış açısıyla incelenmesi ve sonuç bölümünde bu perspektiften bakılan eserlerin, ülkenin siyasi durumunu ve savaşı göz önünde bulundurarak, sanatçının hastalığından kaynaklanan ataklardan sonra yaptığı eserlerde, ciddi farklar olduğu bilgisine varılmış ve bu eserlerin psikolojik bir dışavurum olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which examines the manifestation of psychological factors in the artistic expression of Francisco de Goya's life due to certain reasons, firstly, the political situation of Spain, the country in which Goya started his life, his entrance to the academy and how he rose to the position of royal painter were mentioned. In the second part, Goya's illness with the outbreak of the Spanish-French war, what diseases his illness could be, what consequences it could have, and his changing artistic expression after the illness were discussed. In order to explain this change, Goya's before-and-after paintings, together with the engraving series he had just begun, were analyzed and supported with examples. In the third chapter, how the artist continued his life after his illness, his difficult process with the relapse of his illness, is explained through his famous series“Black Paintings”and his life in France, where he spent the last years of his life, is mentioned. When we come to the last part of the thesis, Goya's illness is examined from a psychopathological perspective and in the conclusion section, it is reached that there are serious differences in the works of the artist after the attacks caused by his illness, taking into account the political situation of the country and the war, and that these works are a psychological expression.