Özgün baskı resimde Francisco Goya'nın yeri ve etkileri
Francesco Goya's position and influence on printmaking
- Tez No: 254410
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Francisco de Goya 16 ve 17. Yüzyılın en önemli ülkelerinden biri olanİspanya'nın, artık gücünü kaybetmeye başladığı 18.yy'ın ortalarında dünyaya geldi.1400'lü yıllarda Avrupa'da gelişmeye başlayacak baskı sanatlarında kendisindensonra gelen sanatçıları derinden etkileyen eserler ortaya koyacaktı.Saray ressamlığı ve Fransız Devrimi ile birlikte gelen öznel düşünce gücününetkisi arasında muğlak bir tavır sergileyen sanatçı, çağına göre modern bir tavırlaeserler üretmiştir. Sarayın talep ettiklerini yaparken bir yandanda kendi eleştireltavrını sergilemeyi başarmış, bu tavrın en güçlü örnekleri olan ?Kaprisler?, ?SavaşınFelaketleri? gibi gravür serilerini aynı dönemlerde ortaya koymuştur.Hayatı ve yaşadığı çağı bu denli çalkantılı olan bir ressamın, ürettiği döneminçok ilerisindeki baskı resimleri kendisinden sonra gelen sanatçılarda büyük etkileryarattı. Birçok sanatçı bu eserleri kendi çalışmalarının merkezine yerleştirme isteğiduydular. Farklı dönemler ve farklı estetik anlayışlarda olan bu sanatçıların Goya ilekurdukları estetik, sosyal, politik v.b birçok bağlantı incelenmiş, ortaya çıkansonuçların eşliğinde kendi çalışmalarımla ilişkili değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Francisco de Goya was born in the mid-eighteenth century, during which timeSpain, one of the most powerful states during 16th and 17th centuries, has fallen intodecline. He introduced a series of prints that would deeply influence his successor inthe printmaking arts, which had started in Europe in 1400s.Being a court painter to the Spanish Crown and adopting an ambiguous attitudeunder the influence of subjective power of thinking introduced by the FrenchRevolution, Goya produced works in a contemporarily manner. While performinganything demanded by the court, Goya succeeded in adopting his own criticalattitude and introduced the bitter series of aquatinted etchings published under thetitle Caprichos and the series of prints known as The Disasters of War (Losdesastres de la Guerra), which featured the strongest works resulting from thisphilosophy.Having such a mood swing life and lived during a fluctuant age, this painterproduced outstanding series of prints, which would have significant influences on hissuccessors. Many artists needed to put these works in the heart of their own works.A great number of aesthetical, social, political connection, etc. with Goya of theseartists having lived during different age and having adopted different aestheticalconcepts has been investigated and an assessment made in relation to my ownstudies, accompanied by the resulting outcomes.