Azerbaycan'da yerel yönetimler ve yerel yönetim reformları
Local governments and local government reforms in Azerbaijan
  1. Tez No: 878514
  2. Yazar: NİJAT DADASHOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALPTÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, Azerbaycan'da yerel yönetimlerin tarihsel gelişimi, mevcut yapısı ve gerçekleştirilmiş reformları kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışma, öncelikle merkezi ve yerinden yönetim kavramlarını açıklayarak yerel yönetimlerin varlık nedenlerini siyasal, toplumsal ve ekonomik açılardan ele alır. Azerbaycan'da yerel yönetimlerin tarihsel gelişimi, Çarlık Rusya, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği ve bağımsızlık sonrası dönemler olmak üzere dört ana başlık altında değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, özellikle bağımsızlık sonrası dönemde merkezi yönetimin taşradaki organları ve belediyelerin idari ve mali yapıları detaylandırılmıştır. Tezin bir diğer önemli bölümü, Azerbaycan'da yerel yönetim reformlarına odaklanmaktadır. 1995 Anayasası ile başlayan reform süreci, Azerbaycan'ın Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na katılımı ve İkinci Karabağ Savaşı sonrası gerçekleştirilen reformlarla devam etmektedir. Bu reformlar, yerel yönetimlerin özerkliğini artırmayı ve yerel demokrasi ile kamu hizmetlerinin etkinliğini sağlamayı hedeflemektedir. Tez, son olarak, Azerbaycan'da yerel yönetimlerin karşılaştığı mevcut sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini sunarak, yerel yönetimlerin daha etkin ve demokratik bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the historical development, current structure, and reforms of local governments in Azerbaijan. The study first elucidates the concepts of central and local governance, addressing the reasons for the existence of local governments from political, social, and economic perspectives. The historical development of local governments in Azerbaijan is evaluated under four main headings: Tsarist Russia, the Azerbaijan Democratic Republic, the Soviet Union, and the post-independence period. In this context, the administrative and financial structures of the central government's provincial organs and municipalities, particularly in the post-independence period, are detailed. Another significant section of the thesis focuses on local government reforms in Azerbaijan. The reform process, which began with the 1995 Constitution, continues with Azerbaijan's participation in the European Charter of Local Self-Government and the reforms implemented after the Second Karabakh War. These reforms aim to enhance the autonomy of local governments and ensure the efficiency of local democracy and public services. Finally, the thesis presents the current issues faced by local governments in Azerbaijan and proposes solutions to these problems, aiming to contribute to the development of a more effective and democratic local governance structure.