Deniz astsubay okulları eğitim sisteminin analizi (1890-2024)
Analysis of the naval petty officer schools education system
- Tez No: 878515
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ATEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
 - Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1890 yılında kurulan ve günümüze kadar farklı isimlerle varlığını devam ettiren deniz astsubay okullarının eğitim sistemlerinin, eğitim bilimleri perspektifinden karşılaştırmalı bir analizinin yapılmasıdır. Çalışma yalnızca kuruluşundan itibaren 10 farklı isimle eğitim veren deniz astsubay okullarını kapsamaktadır. Çalışma kapsamında doküman analizi yöntemi kullanarak konu ile ilgili kitaplar, dergiler, tezler, makaleler, biyografiler gibi akademik yayınların yanında arşiv kaynakları faydalanılmıştır. Söz konusu okulların eğitim sistemleri; eğitim seviyeleri, eğitim süreleri, dönemin sivil okulları ile denklik ilişkileri, akademik-askeri/mesleki ders oranları ve okulların vermiş oldukları ortalama mezun sayıları üzerinden incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre deniz astsubayı yetiştiren okullar, eğitime ilkokul seviyesinde başlamış ve zaman içinde ön lisans seviyesine kadar yükselmiştir. Artan eğitim seviyesine bağlı olarak okulların eğitim sürelerinin kısaldığı ve deniz astsubayı yetiştiren okulların 1939-1940 eğitim öğretim yılından itibaren yapılan anlaşmalar neticesinde sivil okullar ile denkliğinin sağlandığı görülmüştür. Ders oranları bazında incelendiğinde; öncesinde akademik derslerin ağırlıkta olduğu bir eğitim anlayışı hakimken, okulun ön lisans seviyesine çıkarılması sonucu sınıf okullarının kaldırılması kararıyla askeri/mesleki derslerin ağırlıkta olduğu bir eğitim anlayışı ortaya çıkmıştır. Yine buna paralel olarak ortalama mezun sayılarının yıllara sâri olarak arttığı gözlemlenmiştir. Özetle, deniz astsubay okulları başlangıçta okuma yazma bilmeyenlerin eğitim aldığı bir okuldan, yıllar içinde ön lisans seviyesinde hem akademik hem askeri anlamda ihtisas sahibi astsubayların yetiştiği bir eğitim kurumu haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the education systems of the naval petty officer schools, which were established in 1890 and have continued their existence under different names until today, from the perspective of educational sciences. The study focuses on petty officer schools that have operated under 10 distinct titles since their inception. The study utilized academic publications such as books, journals, theses, dissertations, articles, biographies, official publications, and archival sources with a document analysis method. The education systems of these schools were analyzed in terms of levels of education, duration of schools, equivalence with the civilian schools of the period, academic-military/vocational course ratios, and the average number of graduates. According to the findings, the schools training petty officers started their education at the primary school level and gradually increased to the associate degree level. The education periods of the schools were shortened as a result of the increasing level of education, and the schools training petty officers were recognized as equivalent to civilian schools as of the 1939-1940 academic year. When examined based on course ratios, it is evident that academic courses were prevalent initially. However, the school's elevation to an associate degree level and the subsequent elimination of branch schools resulted in a shift towards a predominant focus on military/vocational courses. Simultaneously, it was noted that the mean number of graduates has risen over time. In summary, over time, Naval Petty Officer Schools have evolved from educating illiterate pupils to training petty officers with academic and military knowledge at the associate degree level.