İslamiyet öncesi Türk halk edebiyatında Sagu ve Sav'ın tanımı ve özellikleri
The definition and characteristics of Sagu and Sav genres in pre-Islamic Turkish folk literature
  1. Tez No: 878533
  2. Yazar: FEYZANUR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUŞEN ALİZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türk halk edebiyatı alanında önemli bir yere ve etkiye sahip olan Sagu ve Sav türleri, çeşitli Türk halklarının sözel kültürel kimliğini yansıtan ürünler olarak görülmektedir. İslamiyet öncesi dönemlerde oluşan ve gelişen Sagu ve Sav türleri, İslamiyet sonrası farklı adlandırmalar ile yine muhtelif Türk halklarının sözlü ve yazılı geleneğine yansımaktadır. Bu yansımalar, ele alınan çalışmada kapsamlı bir şekilde ve aktarılan örneklere dayanarak incelenmektedir. Bu tez çalışmasında ele alınan Sagu ve Sav türleri, Türk dünyası halkları için ortak kültürel payda oluşturmaktadır. Çalışmada ilk olarak Sagu türünün oluşumunda etkili olan kült merasimlerine ilişkin söylenen şiirsel parçalar örnek olarak verilmekte, ritüel olgusu ve şaman duaları üzerine bilgiler aktarılmaktadır. Sagu türünün yanı sıra Sav türünün de incelenmesi hususunda İslamlık olgusunun etkisi üzerinde durulmaktadır. Aynı zamanda İslamiyet öncesi oluşan Sagu ve Sav türlerinin muhteva açısından İslamiyet sonrası yazılı geleneğe yansıyan ağıt ve atasözü olarak bilinen türlerle örtüşmekte olduğu sonucuna varılmaktadır. Tüm bu araştırmalar ve incelenen eserler ışığında sözlü ve yazılı Türk halk edebiyatının izleri takip edildiğinde önemli bir yer teşkil eden Sagu ve Sav türleri İslamiyet öncesi Türk toplumları hakkında kayda değer ipuçları vermektedir. Türk halk edebiyatının kültürel genlerini yansıtan, zamanın akışına farklı isim ve olgularla yerleşen Sagu ve Sav türleri günümüz Türk toplumunda hala önemini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The genres of Sagu and Sav, which have a significant place and influence in the field of Turkish folk literature, are seen as products reflecting the oral cultural identity of various Turkic societies. The Sagu and Sav genres, which emerged and developed in pre-Islamic periods, are reflected in the oral and written traditions of various Turkic societies with different denominations after Islamization. These reflections are examined comprehensively in this study based on presented examples. The sagu and sav genres discussed in this thesis constitute a common cultural denominator for the societies of the Turkic world. In this study, poetic pieces related to the cult ceremonies influential in the formation of the Sagu genre are given as examples, and information is provided on the ritual phenomenon and shamanic prayers. Besides the Sagu genre, the influence of Islam on the Sav genre is also emphasized in terms of examination. At the same time, it is concluded that the Sagu and Sav genres that emerged before Islamization overlap with genres known as elegy and proverb in terms of content in the post-Islamic written tradition. In light of all these researches and examined works, the genres of Sagu and Sav, which constitute an important place when following the traces of oral and written Turkish folk literature, provide significant clues about pre-Islamic Turkic societies. Reflecting the cultural genes of Turkish folk literature and settling into the flow of time with different names and phenomena, the genres of Sagu and Sav still maintain their importance in today's Turkish society.