Özel gereksinimli çocuğu olan ailelerin ruhsallığının değerlendirilmesinde pozitif algı ve ontolojik iyi oluşun rolü
The mediating role of positive perception and ontological well-being in the evaluation of the mental health of families with children with special needs
  1. Tez No: 878540
  2. Yazar: MERVENUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. PELİN BURUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada bakım veren yükü ile depresyon arasındaki ilişkide pozitif algı ve ontolojik iyi oluşun aracılık etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerde yaşayan özel gereksinimli çocuğu olan anne ve babalar oluşturmuştur. Araştırmaya 125 kadın 50 erkek olmak üzere toplam 175 kişi katılmıştır. Bakım veren yükü ile depresyon arasındaki ilişkide pozitif algı ve ontolojik iyi oluşun aracılık rolüne bakılmak üzere Demografik Bilgi Formu, Bakım Veren Yükü Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Ontolojik İyi Oluş Ölçeği (Yaşam Projesi Ölçeği), Pozitif Algı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma için gönüllü katılımcılardan toplanan veriler SPSS 25 programıyla ileri analiz için hazır hale getirilmiş daha sonrasında LİSREL 8.51 programı ile ölçme modeli ve yapısal model ile test edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda bakım veren yükü ile depresyon arasındaki ilişkide pozitif algı ve ontolojik iyi oluşun aracılık etkisi bulunmuştur. Elde edilen bulgular tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating effect of positive perception and ontological well being in the relationship between caregiver burden and depression. The sample of the study consisted of parents, both mothers and fathers, who have children with special needs residing in different cities in Turkey. A total of 175 participants, including 125 women and 50 men, participated in the research. To investigate the mediating role of positive perception and ontological well-being in the relationship between caregiver burden and depression, the research utilized the Demographic Information Form, Caregiver Burden Scale, Beck Depression Scale, Ontological Well-Being Scale (Life Project Scale), and Positive Perception Scale. The data collected from voluntary participants were prepared for advanced analysis using SPSS 25 software, and subsequently tested with the measurement model and structural model using LISREL 8.51 software. The analysis revealed mediating effect of positive perception and ontological well-being in the relationship between caregiver burden and depression. The findings were discussed, and suggestions were made for future studies.