Ebeveyn algısına göre çocuğun yeme davranışı ve uyku alışkanlığı ile ebeveynin duygu düzenleme becerisi arasındaki ilişki
Examining the relationship between the child's eating behavior and sleeping habits and the emotion regulation skill of the parent according to parental
  1. Tez No: 878538
  2. Yazar: HATİCE IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmamızda, ebeveyn algısına göre çocuğun yeme davranışı ve uyku alışkanlığı ile ebeveynin duygu düzenleme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel bir araştırma niteliğindedir. Araştırmanın örneklemi çevrimiçi ve katılım için onam veren 4-8 yaş aralığında çocuğu olan 470 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Anketi, Ebeveyn Duygu Düzenleme Ölçeği ve Çocuklarda Yeme Davranışı Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Tuket Testi kullanılmış; istatistiksel anlamlılık için ise .05 düzeyi dikkate alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ebeveynin eğitim düzeyi ve gelir düzeyi ile çocuğun yeme davranışı arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunamamıştır. Ebeveynin duygu düzenleme becerisi ile ebeveynin yaşı arasında ve ebeveynin duygu düzenleme becerisi ile çocuğun uyku sorunları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmamızda 4-5 yaş grubundaki çocuklarda, 6-8 yaş grubu çocuklara kıyasla gece uyanmaları, uyku kaygısı ve yatma zamanı direnci daha yüksek iken; gün içindeki uykululuğun 6-8 yaş grubu için daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmamıza katılan örneklem grubundaki çocukların %4,9'unun uyku bozukluğu belirtisi gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmamıza katılan örneklem grubundaki çocuklarda ortalama gece uykusunun 4-5 yaş grubundaki çocuklarda 10,19 saat, 6-8 yaş grubundaki çocuklarda ise 9,75 saat olduğu bulunmuştur. Araştırmamızda gelir düzeyi düşük annelerin çocuklarının parasomni düzeyinin, gelir düzeyi yüksek annelerin çocuklarından daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmamızda eğitim düzeyi lise ve altı olan ebeveynlerin çocuklarının uyku süresinin eğitim düzeyi lisans olan ebeveynlerin çocuklarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to examine the relationship between the child's eating behavior and sleep habits according to parental perception and parental emotion regulation skills. It is a cross-sectional study. The sample of the study consisted of 470 parents with children between the ages of 4-8 who gave consent for participation. Personal Information Form, Children's Sleep Habits Questionnaire, Parental Emotion Regulation Scale, and Children's Eating Behavior Rating Scale were used as data collection tools. Pearson correlation analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance and Tuket Test were used in the analysis of the data; .05 level was taken for statistical significance. According to the results, no significant results were found between the parents' education level and income level and the child's eating behavior, between the emotion regulation skills of the parent and the age of the parent, and between the emotion regulation skills of the parent and the child's sleep problems. In our study, it was concluded that while night awakenings, sleep anxiety, and bedtime resistance were higher in children in the 4-5 age group compared to children in the 6- 8 age group, sleepiness during the day was more intense in the 6-8 age group. It was concluded that 4.9% of the children in the sample group participating in our study showed symptoms of sleep disorders. It was found that the average night sleep of the children in the sample group participating in our study was 10.19 hours in the 4-5 age group and 9.75 hours in the 6-8 age group. It was concluded that the parasomnia level of children of mothers with low income level was higher than that of children of mothers with high income level. It was determined that the sleep duration of the children of parents with an educational level of high school and below was higher than the children of parents with an educational level of undergraduate.