Suriyeli sığınmacıların Türk siyasetine, ekonomisine ve sosyo-kültürel yapısına etkileri
The effects of Syrian refugees on Turkish politics, economy and socio-cultural structure
  1. Tez No: 878548
  2. Yazar: GÜLENAY TÖMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFFET AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
2011 yılında Arap Baharı hadisesi ile başlayan Suriye İç Savaşı sadece Suriye halkını değil aynı zamanda bölgedeki diğer ülkeleri de etkilemiştir. Suriye İç Savaşı sonucunda yaklaşık 13 milyon Suriyeli sığınmacı konumuna düşmüş ve sığınmacılar Türkiye başta olmak üzere bölge ülkelere sığınmışlardır. Bu tez çalışmasında Suriye'den Türkiye'ye göç eden sığınmacıların Türk siyasetine, ekonomisine ve sosyo-kültürel yapısına etkilerinin neler olduğu analiz edilmeye çalışılmıştır. Tez 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tezin amacı, gerekçesi, varsayımları ve sınırlılıklarından bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde Suriye'nin tarihçesi dönemlere ayrılmış, Osmanlı ve Fransız Manda Yönetimi başlığı altında incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Arap Baharı ve Suriye İç Savaşından bahsedilmiştir. Tezin son bölümünde ise Suriyeli sığınmacıların Türk siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel yapısına etkileri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Suriyeli sığınmacıların Türk siyasetine, ekonomisine ve sosyo-kültürel yapısına etkilerinin olumsuz yanının daha ağır bastığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Syrian Civil War, which started with the Arab Spring in 2011, affected not only the Syrian people but also other countries in the region. As a result of the Syrian Civil War, approximately 13 million Syrians became refugees, and the refugees took refuge in regional countries, especially Turkey. In this thesis study, we tried to analyze the effects of refugees migrating from Syria to Turkey on Turkish politics, economy and socio-cultural structure. The thesis consists of 4 chapters. In the first chapter, the purpose, justification, assumptions and limitations of the thesis are mentioned. In the second part of the thesis, the history of Syria is divided into periods and examined under the title of Ottoman and French Mandate. In the third chapter of the thesis, the Arab Spring and the Syrian Civil War are mentioned. In the last part of the thesis, the effects of Syrian refugees on the Turkish political, economic and socio-cultural structure are analyzed. According to the results obtained, it is seen that the negative side of the effects of Syrian refugees on Turkish politics, economy and socio-cultural structure outweighs.