Numerical modelling of flow through an embankment using plaxis 2d
Plaxis 2d kullanarak bentler içinde su akışının nümerik modellenmesi
  1. Tez No: 878549
  2. Yazar: MOHAMMAD SHOUIB ANWAR KHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Barajlardan geçen akış, hidrolik mühendisliğinde sayısal modeller kullanılarak kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışmada, Plaxis yazılımı kullanılarak dinamik yükler (örneğin, deprem) altında bir dolgu barajının akışının sayısal olarak modellenmesi incelenmektedir. Dinamik fazda HS küçük parametresi ve drenajsız durumda, başlangıç fazı veya statik fazda Mohr-Coulomb parametresi ile drenajlı durumda analizler gerçekleştirilmiştir. Her fazda Mohr-Coulomb, doğrusal elastik ve HS küçük gibi farklı malzeme modelleri kullanılmıştır. Ayrıca, bu çalışmanın sayısal metodolojisinin bir parçası olarak yayımlanmış analitik bulguların dahil edildiği vurgulanmalıdır. Amacımız, yerleşim, ivme, yanal deplasman ve aşırı boşluk suyu basıncı üzerindeki etkileri gözlemlemektir. Son olarak, Plaxis yazılımı tarafından üretilen çıktılardan elde edilen sonuçlara göre, veriler dinamik zaman öğesi yatay eksende ve Uy, Ux, Ax ve Pexcess gibi yerleştirilen öğeler dikey eksende olacak şekilde bir çizgi grafiğine dönüştürülmüştür. Ayrıca, kum ile inşa edilen dolguların kil veya çakıl ile yapılanlara kıyasla daha yüksek boşluk suyu basınçlarına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, kumun sıkışabilirliğine bağlanabilir; bu, artan hacimsel deformasyonlara neden olarak pompalama olgularını başlatır ve nihayetinde yüksek boşluk suyu basınçlarına yol açar. Buna karşılık, çakıl ve kil gibi malzemeler daha iyi drenaj yeteneklerine ve daha düşük sıkışabilirliğe sahip olarak, fazla boşluk suyu basınçlarının etkili bir şekilde dağılmasını sağlarlar.
Özet (Çeviri)
Flow through dams has been extensively studied using numerical models in hydraulic engineering. And the present studies the numerical modelling of flow through an embankment using Plaxis software under dynamic loads such as earthquakes in dynamic phase with HS small parameter in undrained stage and initial phase or static phase with Mohr- coulomb parameter in the drained stage. In any phase we used different material model such as Mohr- coulomb, linear elastic, and Hs small . Furthermore, it should be emphasized that this study incorporates published analytical findings as part of its numerical methodology. The objective is to observe the effects on settlement, acceleration, lateral displacement, and excess pore pressure. And finally, according to the results obtained from the output generated by the Plaxis software, the data was transformed into a line chart, with the dynamic time element placed on the horizontal axis and the placed elements on the vertical axis such as Uy, Ux, Ax, and Pexcess. Furthermore, it was observed that embankments constructed with sand exhibit higher pore pressures in comparison to those composed of clay or gravel. This phenomenon can be attributed to the compressibility of sand, which induces increased volumetric strains and initiates pumping phenomena, ultimately leading to elevated pore pressures. In contrast, materials such as gravel and clay demonstrated superior drainage capabilities and decreased compressibility, facilitating the effective dissipation of excess pore pressures.