Biyobazlı polimerlerden antimikrobiyal nanokompozit gıda ambalajı üretimi
Production of antimicrobial nanocomposite food packaging from biobased polymer
  1. Tez No: 878550
  2. Yazar: EDA ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ UĞUR NİGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, çevre dostu, insan sağlığına toksik olmayan, doğal kaynaklardan elde edilen kitosan (CS) ve sodyum kazeinat (SC) biyo nanokompozitleri üretilmiştir. Bu biyo nanokompozitlerin yapısına antioksidan ajan olarak yeşil çay ekstresi (YÇE) ve bor nitrür nanopartikülleri (BN) dahil edilmiştir. Sodyum kazeinat, yeşil çay ekstresi ve bor nitrür miktarı değişken olarak üç farklı film hazırlanmıştır. Üretilen bu filmlere karakterizasyon testleri yapılmıştır. Hazırlanan filmlere nem içeriği, şişme, çözünürlük, optik, mekanik, toplam fenol, antioksidan aktivite ve antimikrobiyal etkinlik deneyleri yapılmıştır. Sodyum kazeinat oranı arttıkça filmlerin nem içeriği, şişme derecesi, gerilme direnci ve kopma uzamasını azaltmıştır. En düşük nem içeriği %16,67 ve en yüksek toplam renk farkı 27,58, antioksidan aktivite %93,58, toplam fenol değerleri 26,66 mg/L olarak %1'lik YÇE içeren filmde hesaplanmıştır. En düşük şişme derecesi %51,22, çözünürlük %23-36,36 ve en yüksek gerilme direnci 11,35 N/mm2, optik değeri 13,19 olarak %1 BN içeren filmde hesaplanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda, matrisin yapısına eklenen yeşil çay ekstresi ve bor nitrürün, filmlerin özelliklerini iyi yönde etkilediği ve hazırlanan filmlerin gıda ambalajı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bio-nanocomposite films of chitosan (CS) and sodium caseinate (SC), which are environmentally friendly, non-toxic to human health, were produced. Green tea extract (GTE) and boron nitride nanoparticles (BN) are incorporated into the films as antioxidant agents. Three different films were prepared with varying amounts of sodium caseinate, green tea extract, and boron nitride. Characterization tests were performed. Moisture content, swelling, solubility, optical, mechanical, total phenol, antioxidant activity, and antimicrobial efficacy tests were performed on the prepared films. As the sodium caseinate ratio increased, the moisture content, swelling degree, tensile strength, and elongation at break of the films decreased. The lowest moisture content was found as 16.67%, the highest total color difference was found as 27.58%, antioxidant activity was found as 93.58%, and total phenol values were calculated as 26.66 mg/L in the film containing 1% GTE. The lowest swelling degree was found to be 51.22%, the solubility was found to be 23-36.36%. The highest tensile strength was obtained as 11.35 N/mm2 and the optical value was found as 13.19 in the film containing 1 wt.% of BN. As a result of the data obtained, it is shown that green tea extract and boron nitride incorporation positively affected the film's properties. The results showed that the prepared films can be used for food packaging.