Production and morphological investigation of a polyethylene based composite implant
Polietilen bazlı kompozit protezlerin üretimi ve morfolojik incelemesi
- Tez No: 95475
- Danışmanlar: PROF. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET POLİETİLEN BAZLI KOMPOZİT PROTEZLERİN ÜRETİMİ VE MORFOLOJİK İNCELEMESİ Biyomalzemeler hasarlı ve hastalıklı dokuların ve kemiklerin onarılması ve yerine protez takılarak yenilenmesinde kullanılır. Protezlerin başarılı olması üç temel etkene dayanır: protezin özellikleri ve biyo-uyumluluğu, hastanın sağlık koşullan ve cerrahın yeteneği. İdeal bir kemik implantasyonu, kemikle aynı elastisite modülüne sahip olmalı ve güçlü bir mekanik bağ kurabilecek kadar biyolojik olarak aktif olmalıdır. Bu çalışma için, anafaz malzemesi olarak kalça ve diz protezlerinde kullanılan yüksek yoğunlukta polietilen ve ultra yüksek moleküler ağırlıkta polietilen seçilmiştir ve parçacık olarak hidroksilapatit kullanılmıştır. Kalıp dizaynı istanbul'da bir hastaneden alman protez örneklerine bağlı kalınarak yapılmıştır. Yüksek yoğunlukta polietilen ve ultra yüksek moleküler ağırlıkta polietilen hidroksilapatitle ekstrüderde yüzde 20, 40, ve 60 oranlarında karıştırılmıştır. Mekanik özelliklerin incelenmesi için çekme ve darbe numuneleri hazırlanmıştır. Deney sonuçlan, ultra yüksek moleküler ağırlıkta polietilen- hidroksilapatit kompozitinin görünen mukavemeti, elastisite modülü ve darbe tokluğunun yüksek yoğunlukta polietilen ve hidroksilapatit kompozitininkilerden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Eklenen hidroksilapatit miktan artırıldıkça, ultra yüksek moleküler ağırlıkta polietilen kompozitinin ve yüksek yoğunlukta polietilen kompozitinin tokluğunun ve uzamasının azaldığı gözlenmiştir. SEM görüntüleri hidroksilapatit toz dağılımının düzenli olmadığını gösterdiği halde parçacık anafaz yapışkanlığı nispeten iyidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PRODUCTION AND MORPHOLOGICAL INVESTIGATION OF A POLYETHYLENE BASED COMPOSITE IMPLANT Biomaterials are used to repair damaged and diseased tissues and bones, and to replace them with implants. The success of implants depends on three major factors; properties and biocompatibility of the implant, health condition of the recipient, and the surgeon's competency. The ideal bone replacement should have a modulus equal to that of the bone and should be bioactive to produce a strong mechanical bond. In the present study, high density polyethylene and ultra high molecular weight polyethylene, used for acetabular components of total hip and knee replacements, are chosen as the matrix and hydroxylapatite as the reinforcement. The mold design is done consistent with the implants obtained from a hospital in Istanbul. Mixing of HDPE and UHMWPE with HAp is done in the extruder in 20,40 and 60 per cent amounts. Tensile and impact specimens are prepared for examining mechanical properties. Experimental results show that apparent strength, elastic modulus and impact toughness of HAp-UHMWPE composites are higher than those of HAp-HDPE composites. As the amount of hydroxylapatite added increases, the toughness and elongation of HDPE and UHMWPE composites decrease. The SEM images reveal that the hydroxylapatite powder distribution is not uniform; nevertheless, the particle matrix adhesion is relatively good.