Modeling and simulating aircraft takeoff performance on aircraft carriers
Uçak gemilerinde uçak kalkış performansının modellemesi ve simülasyonu
- Tez No: 878587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mancınık sistemleri, uçakların daha ağır yüklerle ve daha kısa mesafelerden kalkış yapabilmesini sağlayarak uçak gemilerinin operasyonel kapasitesini artırır ve gemiden güvenli bir şekilde havalanmalarını sağlamak için kullanılır. Bu sistemler, uçakların kısa mesafelerde hızlanarak kalkış yapmalarına olanak tanıyarak operasyonel esneklik ve verimlilik sağlar. Bu doğrultuda, tez kapsamında uçak gemileri için uygun hava araçları MATLAB Simulink kullanılarak modellenmiş ve teorik bilgilerin doğruluğu gözlemlenmiştir. Bu araştırma, uçak gemilerinin kritik bir yönü olan mancınık sistemlerinin etkilerini anlamada önemli bir adımı temsil etmekte olup, gelecekteki uçak gemisi tasarımlarına değerli katkılar sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Catapult systems, a significant component of aircraft carriers, are utilized to accelerate the takeoff of aircraft and ensure their safe ascent from the vessel. These systems facilitate operational flexibility and efficiency by enabling aircraft to accelerate and take off over short distances. Catapult systems enhance the operational capacity of aircraft carriers by enabling aircraft to take off with heavier loads and over shorter distances. In line with this, within the scope of the thesis, suitable aerial vehicles for aircraft carriers have been modelled using MATLAB Simulink, and the accuracy of theoretical information has been observed. This research represents an important step in understanding the effects of catapult systems, a critical aspect of aircraft carriers, and aims to provide valuable contributions to future aircraft carrier designs.